W takim przypadku dobrą i odpowiedzialną decyzją będzie korzystanie ze środków antykoncepcyjnych tak, aby nie narazić się na niebezpieczne choroby weneryczne czy też niechcianą ciążę. Z racji tego w tym artykule przedstawimy zestawienie kilku środków antykoncepcyjnych, w których wyróżnić możemy prezerwatywy, kapturki oraz spirale. Każda z tych metod koncepcyjnych posiada swoje zalety oraz wady dlatego przyjrzymy się im z bliska.
Prezerwatywy jako jedne z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych
Prezerwatywy są najlepiej dostępnym i najtańszym środkiem antykoncepcyjnym. Są one najczęściej wykonane z lateksu oraz nawilżane przez odpowiednią substancji gdzie w niektórych przypadkach posiada funkcje plemnikobójcze, są to tzw. spermicydy. Najczęściej spotykane w wersji dla mężczyzn, ale warto pamiętać, że występują one również w wersjach dla kobiet. Prezerwatywy jako jedne z nielicznych środków antykoncepcyjnych chronią nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale również przed wieloma chorobami przenoszonymi drogami płciowymi tzw. chorobami wenerycznymi.
Jednak prezerwatywy nie są aż tak skuteczną metodą antykoncepcji. W niektórych badaniach można zauważyć, że skuteczność prezerwatyw opiewa na 60-95%. Dlaczego tak się właściwie dzieje? Głównym czynnikiem tego czy znajdziemy się w tej dolnej granicy, czy też tej wyższej zależy od prawidłowego obchodzenia się z prezerwatywą. Źle przechowywane prezerwatywy lub w najgorszym wypadku używanie prezerwatyw po ich terminie, zły sposób ich zakładania czy też zakładania w złym momencie będzie powodował znacznie mniejsza skuteczność. Dlatego przed każdym stosunkiem należy przystąpić do odpowiedniego założenia prezerwatywy oraz nie zdejmować jej w trakcie, tylko już po wytrysku.
Ważnym czynnikiem przy doborze prezerwatywy jest również to, od jakiego producenta pochodzi. Dlatego przed zakupem zaleca się skorzystanie z rankingu prezerwatyw, którego znaleźć można na stronie – https://xn--d-sma.pl/.
Spirala antykoncepcyjna – czym jest?
Spirala antykoncepcyjna, która również nazywana jest w świecie medycyny wkładką domacziną lub antykoncepcyjną. Nazwa tego środka antykoncepcyjnego wzięła się od jego wcześniejszego wyglądu, jakim była spirala, lecz teraz jest spotykana w kształcie litery T. Spirala posiada również na samym dole dwa sznureczki bądź też nitki służące to jej wyciągnięcia lub regulowania położenia gdyby coś się z nią zadziało. Spirala jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji, która jest bardzo wygodnym środkiem przeciwko ciąży, gdyż po jej jednorazowym założeniu może pełnić swoją funkcję od 3 do nawet 5 lat, dając kobiecie lub partnerom spokój ducha przed niechcianą ciąża. Ale w jaki sposób ona działa? Spirala jako wkładka domaczina ma za zadanie uniemożliwić plemnikowi złączenie się z komórką jajową kobiety.
Kapturek jako kolejna metoda antykoncepcji
Kapturek jako kolejna z polecanych metod antykoncepcyjnych przeznaczona jest dla kobiet. Nazwa tego środka wywodzi się od jego wyglądu, gdyż przypomina kaptur lub też półkuli. Kapturek wykonany jest najczęściej z lateksu lub silikonu nie bez przyczyny, gdyż zapewnia to łatwiejszą aplikację do pochwy kobiety oraz właściwe dopasowanie. Rozmiar kapturka dobierany jest przez ginekologa oraz należy pamiętać, że jego aplikacja będzie cięższa niż w przypadku innego środka antykoncepcyjnego, jakim jest – błona pochwowa. Przechodząc do skuteczności kapturka, niestety nie zalicza się do tych najlepszych środków przeciwko nieplanowanej ciąży. Ze względu na swoje właściwości elastyczne może przez przypadek zmienić swoją pozycję, co doprowadzi do przedostania się plemników.
REKLAMA
Dyskusja: