Totalny remont czy przemeblowanie – jak rozpoznać, czego potrzebuje Twoje mieszkanie?
Każda przestrzeń do życia jest inna. Niektóre domy wymagają gruntownego remontu, który całkowicie przeorganizuje wnętrza i zbuduje nowe miejsce do mieszkania. Jednak wiele mieszkań i domów wymaga jedynie lekkiego odświeżenia w postaci nowych mebli oraz akcesoriów lub wykorzystania aktualnie posiadanego wyposażenia, ale w inny sposób.
Czasami wystarczy fotel wypoczynkowy, ciepłe oświetlenie, inny kolor ścian i rośliny doniczkowe, aby zwykły salon przeobraził się w przytulne miejsce w stylu cozy, w którym odpoczniesz i miło spędzisz czas. Taki efekt możesz natomiast uzyskać już poprzez remont częściowy i przemeblowanie.
Jak jednak trafnie rozpoznać to, czego potrzebuje i wymaga Twoja przestrzeń do życia?
- Remont totalny to kompleksowa odnowa wnętrza, która obejmuje prace konstrukcyjne, wymianę instalacji, układanie nowych podłóg, malowanie lub tapetowanie ścian, a także modernizację całego wystroju. Jest to działanie czasochłonne, pracochłonne i zwykle wiąże się z wysokimi kosztami. Często wymaga również wynajęcia fachowców, takich jak: architekci, projektanci, ekipy remontowe czy elektrycy.
- Przemeblowanie to zmiana rozmieszczenia mebli i akcesoriów w istniejącym wnętrzu, bez angażowania się w prace budowlane. Oznacza to, że nie trzeba rozbierać ścian, nie wymaga wymiany podłóg czy przeprowadzania innych skomplikowanych działań. Polega natomiast na wykorzystaniu dostępnych mebli i akcesoriów w inny sposób lub zakupie nowych elementów wyposażenia (np. krzeseł do stołu w jadalni). Przemeblowanie często idzie w parze z remontem częściowym, który oznacza lekką modyfikację stylu wnętrza poprzez, chociażby zmianę koloru ścian.
Przemeblowanie jest ekonomicznym, szybkim i elastycznym rozwiązaniem, które pozwala na odświeżenie wnętrza bez konieczności angażowania się w kosztowny i pracochłonny remont totalny. To idealna opcja dla Ciebie, jeśli chcesz zmienić swoje wnętrze w łatwy i przyjemny sposób, jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze. W zależności od zakresu prac, przemeblowanie zazwyczaj jesteś w stanie wykonać samodzielnie nawet w ciągu jednego lub dwóch dni.
Wybór między przemeblowaniem a remontem zależy natomiast od stopnia zmian oraz dostępnych zasobów finansowych i czasowych.
Kiedy warto zrobić remont totalny?
Całkowity remont nie jest zły, jeśli wymaga tego Twój dom lub mieszkanie, a takie sytuacje również się zdarzają!
- Kompletny remont jest konieczny, gdy wymagane są duże zmiany konstrukcyjne. Jeśli więc potrzebujesz zmienić układ pomieszczeń, zburzyć ściany, zbudować nowy pokój lub zmienić układ instalacji, wówczas taki remont będzie nieunikniony.
- Innym powodem jest sytuacja, gdy wnętrze wymaga gruntownej odnowy. Dochodzi do tego wtedy, gdy w Twoim domu, mieszkaniu albo biurze znajduje się wiele zaniedbanych elementów i mebli, które wymagają naprawy. W takim przypadku remont absolutny pomoże Ci odnowić wnętrze i przywrócić mu porządek oraz estetyczny wygląd (np. zmiana zużytej kanapy na nową sofę wypoczynkową potrafi wnieść wiele świeżości i pięknego stylu).
- Realizacja kompleksowych koncepcji projektowych, które dotyczą dużej zmiany charakteru wnętrz, również może wymagać całkowitego remontu. Diametralna transformacja przestrzeni oznacza bowiem uwzględnienie wielu aspektów, które potrzebują dużej ilości czasu, pracy i pieniędzy.
Remont totalny jest zatem konieczny w przypadku gruntownych zmian, ingerujących w strukturę lub konstrukcję pomieszczeń.
Kiedy warto zrobić przemeblowanie?
Remont częściowy i przemeblowanie to rozwiązanie, które w wielu sytuacjach z powodzeniem zastąpi czasochłonne oraz kosztowne prace. Kiedy jednak powinieneś zdecydować się na przemeblowanie?
- Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze, bo dotychczasowa estetyka stała się dla Ciebie monotonna i nudna, wówczas częściowy remont przywróci świeżość całej przestrzeni. Zmiana układu mebli i koloru ścian, a także dodanie nowych akcentów może uczynić wnętrze bardziej atrakcyjnym i przytulnym.
- Przemeblowanie to genialne rozwiązanie, jeżeli nie masz dużej ilości czasu i pieniędzy. Taka opcja jest bowiem tańsza i szybsza. Nie wymaga ponadto angażowania ekipy remontowej ani zakupu wielu materiałów, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Czasami wystarczą bowiem nowe hokery barowe w kuchni albo inne zasłony w salonie, aby poczuć nowość i korzystną zmianę.
- Remont częściowy jest znakomitym wyborem, gdy chcesz dostosować dom lub mieszkanie do zmieniających się potrzeb domowników. Doskonałym przykładem są dorastające dzieci. Na pewnym etapie ich życia trzeba pozbyć się dotychczasowych zabawek czy dziecięcych łóżek na rzecz regałów na książki, biurek gamingowych czy wygodnych krzeseł obrotowych do nauki.
Jak już więc wiesz, przemeblowanie to idealne rozwiązanie, gdy chcesz dokonać szybkiej i niedrogiej metamorfozy wnętrza w swoim domu lub mieszkaniu.
Jak zrobić udane przemeblowanie w domu?
Zdarzyło Ci się wejść do swojego domu i poczuć, że coś już nie gra? Może wnętrze wydało Ci się monotonne, a aranżacja przestała Cię inspirować? Być może zmieniły się Twoje potrzeby i poczułeś, że czas zmienić styl wnętrza? Takie sytuacje są normalne i zdarzają się regularnie! Właśnie wtedy warto wykonać remont częściowy, który pozwoli Ci odzyskać radość i przyjemność życia w swoim mieszkaniu.
1. Jeśli chcesz zrobić udane przemeblowanie, najpierw zrozum swoje potrzeby i przestrzeń, w której mieszkasz. Zanim przystąpisz do działania, zastanów się, co chciałbyś osiągnąć dzięki tej metamorfozie? Czy potrzebujesz większej ilości miejsca do pracy, czy może bardziej przytulnej przestrzeni wypoczynkowej w salonie? Dotrzyj do swoich potrzeb i dopasuj do nich odpowiednie rozwiązania.
2. Wybierając nowe meble, pamiętaj nie tylko o estetyce, ale również funkcjonalności i wygodzie. Szukaj opcji, które ułatwią Ci codzienne czynności (np. ergonomiczne biurko skandynawskie z fotelem biurowym do home office), zapewnią komfort użytkowania i będą praktyczne (np. krzesła z ekoskóry do kuchni mogą być łatwiejsze w czyszczeniu niż ich materiałowe odpowiedniki).
3. Eksperymentuj z układem mebli, kolorem ścian i stylem wnętrza. Jeśli do tej pory Twoja sypialnia była urządzona w estetyce loftowej i czujesz, że potrzebujesz więcej dodatków, rozważ zmianę na styl boho albo rustykalny. W niektórych przypadkach wystarczy mała zmiana w postaci: modyfikacja kąta położenia stołu w jadalni, zamiana pozycji regałów z meblami wypoczynkowymi czy dodanie dekoracji.
4. Stawiaj na jakość oraz trwałość zarówno w przypadku mebli, jak i farby do ścian czy dodatków. Wybieraj produkty, które będą inwestycją na lata. Nawet jeśli w niedalekiej przyszłości znów zapragniesz przeprowadzić remont częściowy, wówczas mogą Ci wystarczyć meble i akcesoria, które już posiadasz.
Przemeblowanie to przepustka do świata nieograniczonych możliwości aranżacyjnych. Pozwól sobie na kreatywną zabawę z meblami, aby odświeżyć wnętrze domu lub mieszkania i czerpać radość z jego nowego stylu.
Jakie ma zastosowanie remont częściowy w salonie, sypialni i pozostałych pomieszczeniach?
Remont częściowy to prosty i niedrogi sposób na zmianę aranżacji dowolnego pomieszczenia w Twoim domu lub mieszkaniu. W ten sposób możesz łatwo nadać nowy wygląd przestrzeni i lepiej dostosować ją do zmieniających się potrzeb domowników. Pozwoli Ci to eksperymentować z różnymi układami mebli i wydobyć nowy potencjał wnętrza, bez konieczności przeprowadzania dużych remontów czy inwestowania pokaźnych kwot pieniędzy.
Salon
- Jeśli meble wypoczynkowe w salonie zajmują centralne miejsce, przesuń je bliżej ścian. W ten sposób uzyskasz większą przestrzeń, która będzie wygodnym miejscem do zabawy z dziećmi lub do praktykowania jogi.
- Ogromną różnicę potrafią uczynić stoliki kawowe z drewnianym blatem, które nie dość, że pięknie się prezentują, to dodatkowo są bardzo praktyczne, zwłaszcza podczas przyjmowania gości.
Sypialnia
- Przemeblowanie sypialni to idealny sposób na wydobycie nowej energii z tego relaksacyjnego miejsca. Czasami wystarczy zmienić położenie łóżka względem okien, dodać miękki dywan albo kupić toaletkę do codziennej pielęgnacji urody.
- Dużym ułatwieniem i pomocą w codziennej organizacji, mogą być natomiast stylowe komody i regały. Nie zapominaj o potędze kolorystyki i jej wpływie na ludzką psychikę. Sypialnia to bowiem miejsce, w którym powinny panować spokojne i stonowane barwy.
Kuchnia
- Zmiany w kuchni pomogą Ci w lepszym zagospodarowaniu przestrzeni roboczej. Przesunięcie stołu czy krzeseł może uczynić kuchnię bardziej funkcjonalną i ułatwić gotowanie, czy spożywanie posiłków.
- Dobór odpowiednich mebli, takich jak wyspa kuchenna i wysokie krzesła do jadalni, zwiększą natomiast powierzchnię roboczą i ogólny komfort, a także dodadzą nowe miejsce do przechowywania naczyń oraz akcesoriów kuchennych.
Domowe biuro
- Odpowiednia aranżacja biura wpływa pozytywnie na wydajność i kreatywność w pracy. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim dobór właściwego biurka i ergonomicznego fotela biurowego, który zadba o Twoje zdrowie i komfort.
- Przemeblowanie domowego gabinetu może obejmować zmianę ustawienia biurka i regałów, a także stylu wnętrza, w którym jest urządzone pomieszczenie. Takie zastosowanie pozwala uniknąć monotonii, która bywa natomiast czynnikiem utrudniającym wykonywanie codziennych obowiązków w pracy.
Pokój dziecka
- Remont częściowy w pokoju dziecka to nieuniknione zadanie, które wynika z dorastania maluchów. Często konieczna jest zamiana mebli na nowe, które będą dopasowane do wzrostu dziecka i jego transformujących się potrzeb.
- W tym przypadku zawsze warto pytać dziecko o zdanie i jego preferencje. Nierzadko będziesz musiał dobrać nowy kolor ścian lub kupić dodatki i akcesoria z określonym motywem przewodnim (np. przyroda i natura, podróże kosmiczne, wyścigi samochodowe).
'
ARTYKUŁ SPONSOROWANY