Ubezpieczenie OC – od czego zależy jego cena?
Wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych są zobligowani do zakupu obowiązkowej polisy OC. Ma ona na celu chronić ich przed koniecznością pokrywania wyrządzonych szkód osobom trzecim z własnej kieszeni. Choć zakres ochrony w ramach polisy OC będzie wszędzie taki sam, to niestety inaczej wygląda kwestia ceny. Za ubezpieczenie tego samego auta, właściciel może przepłacić nawet kilkaset złotych, jeśli wcześniej nie porówna oferty z innymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Co może mieć wpływ na wysokość składki?:
• Wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów;
• Wiek pojazdu oraz jego przebieg;
• Marka i model pojazdu;
• Rodzaj i pojemność silnika;
• Stan cywilny właściciela samochodu;
• Miejsce zamieszkania.
W zależności od ubezpieczalni, na cenę mogą mieć wpływ różne czynniki. Zdecydowanie kluczową kwestią jest posiadanie zniżek za bezszkodową jazdę, które mogą obniżyć cenę polisy o nawet 60%. Maksymalną pulę możesz uzyskać po kilku latach prowadzenia auta, jednak bardzo łatwo je stracić. By chronić się przed ich utratą, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zniżek, które nie jest drogie, a może ochronić przed koniecznością płacenia o wiele wyższej składki w przyszłości.
Wybór polisy – jak zaoszczędzić na składkach?
Nikt nie chce przepłacać za polisę, jednak nie każdy posiada zniżki za bezszkodową jazdę. Co można zrobić w takiej sytuacji? Można np. dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który je posiada, trzeba niestety liczyć się z tym, że w przypadku szkody, która powstanie z Twojej winy, on również utraci swoje zniżki. Kolejnym pomysłem może być skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, dzięki której będziesz mógł porównać oferty pomiędzy różnymi ubezpieczalniami i wybrać taką ofertę, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Jeśli jesteś już właścicielem ubezpieczenia, np. na życie lub mieszkaniowe, możesz zapytać swojego ubezpieczyciela, czy przewiduje zniżkę na zakup kolejnej polisy. Niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, gdzie np. forma i częstotliwość płatności będzie miała wpływ na obniżenie ceny OC. Jeśli kupujesz auto używane, możesz zdecydować się na kontynuowanie polisy, ale także zawrzeć nową umowę, jeśli obecna nie będzie zbyt korzystna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kupno samochodu a ubezpieczenie (czytaj na: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/), znajdziesz dodatkowe informacje w sieci.
W jakich przypadkach można nie płacić za polisę OC?
Według polskiego prawa, każdy zarejestrowany samochód ma obowiązek posiadać polisę OC i bez niej nie może korzystać z dróg. Bez aktualnej polisy nie będziesz mógł korzystać z auta także w innych krajach. Jedyną sytuacją, w której możliwe będzie nieposiadanie ubezpieczenia OC, jest wyrejestrowanie pojazdu, niestety wówczas musisz się liczyć z brakiem możliwości korzystanie z auta. Wyrejestrowanie auta też nie jest takie proste i wymaga spełnienia określonych warunków. Jeśli chcesz je poznać, przeczytaj w tym poradniku, w jakich sytuacjach będzie to możliwe. Co ważne, jeśli posiadasz samochód, który jest nieużywany lub niesprawny i np. na co dzień stoi zamknięty w garażu, nie zwalnia Cię to z konieczności wykupu polisy OC. Choć dla wielu osób może się to wydawać bezsensowne, gdyż takie auto nie stwarza zagrożenia, nie jest to zgodne z prawdą. Niesprawne auto może np. stoczyć się na skutek niezaciągnięcia hamulca ręcznego, można także otwierając drzwi od auta, uszkodzić zaparkowany obok pojazd. Sytuacji, w których nawet niesprawne auto może wyrządzić szkody, może być naprawdę wiele. Jeśli nie chcesz płacić mandatu, tylko legalnie korzystać ze swojego pojazdu, wykup polisę OC.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY