Płyny do dezynfekcji – niezawodne środki czyszczące
Wśród podstawowych narzędzi do dezynfekcji powierzchni należy wymienić płyny dezynfekcyjne, które są specjalnie opracowane do zwalczania mikroorganizmów na różnego rodzaju powierzchniach. Nie sprawdzą się tu domowe preparaty ani żadne inne, które nie mają wystarczająco mocnego działania.
Wśród płynów dezynfekcyjnych są takie na bazie alkoholu, aldehydu, chloru, związków tlenowych, kwasów, octenidyny czy chorheksydyny. Wybór konkretnego produktu zależy od rodzaju powierzchni, która ma być zdezynfekowana oraz od rodzaju patogenu, który ma być usunięty. Niektóre środki są skuteczne nawet w walce z wirusami otoczkowymi HIV, HBV, HCV, grypy, Eboli, Herpes simplex.
W placówkach medycznych stosuje się też rękawy sterylizacyjne, które są dedykowane konkretnie sterylizacji narzędzi i akcesoriów lekarskich, stomatologicznych czy kosmetycznych.
Ochrona ciała podczas dezynfekcji – rękawiczki jednorazowe
Do aplikowania środków dezynfekujących, ale też przy innych czynnościach związanych ze ścieleniem łóżek pacjentów, praniem pościeli, przygotowywaniem jedzenia należy zadbać o higienę. Skuteczną ochroną dłoni przed zabrudzeniem są rękawiczki jednorazowe – lateksowe lub winylowe. Zabezpieczają personel medyczny przed zakażeniem podczas wykonywania czynności, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem lub z substancjami biologicznymi, takimi jak krew czy płyny ustrojowe.
Gdzie wyrzucać odpady medyczne? Specjalny pojemnik
Pojemniki na odpady medyczne jest niezbędny w przychodniach, szpitalach, gabinetach lekarskich. To miejsce składowania odpadów medycznych, które są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego i muszą być odpowiednio segregowane oraz usuwane zgodnie z procedurami. Pojemniki na odpady medyczne muszą być łatwe w użyciu, w zrozumiały sposób opisane, a także powinny zapewniać wysoki stopień ochrony przed rozsypaniem zawartości.
Prześcieradła, które chronią łóżko pacjenta
Prześcieradła podfoliowane przydają się w placówkach medycznych, w których pacjenci przebywają w pozycjach leżących i potrzebują wsparcia np. w czynnościach higienicznych. Dzięki nim zachowany zostaje komfort pacjentów, a zarazem materac, na którym leżą jest lepiej chroniony przed wilgocią czy zabrudzeniami.
Z kolei do gabinetów lekarskich, gdzie wykonywane są badania USG lub pacjenci układają się w pozycji leżącej na kozetce w innym celu, dobrze sprawdzają się jednorazowe prześcieradła w rolce. Można je obrywać w dowolnym miejscu, dopasowując wielkość fragmentu do rozmiaru łóżka.
REKLAMA
Dyskusja: