Co to jest zgryz otwarty i jakie problemy może powodować
Zgryz otwarty to wada, w której zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą w sposób prawidłowy, całkowicie lub częściowo, podczas zamykania jamy ustnej. Może być to spowodowane nieprawidłowym ustawieniem zębów, wadami w budowie szczęki lub żuchwy bądź problemami z mięśniami twarzy.
Najczęściej zgryz otwarty wykształca się już u najmłodszych, w wyniku zbyt długiego karmienia butelką, ssania smoczka lub palca, obgryzania paznokci, kredek itp., czy wypychania języka. Czasami, jako przyczynę wymienia się różnego rodzaju wady genetyczne, ale warto zaznaczyć, że prawidłowe nawyki i kontrolowanie czynników środowiskowych odgrywa znaczącą rolę w minimalizowaniu ryzyka pojawienia się wady.
Bardzo duża odpowiedzialność leży po stronie rodziców – układanie dziecka do spania w prawidłowy sposób, zwracanie uwagi na ułożenie języka, sposób gryzienia i połykania czy otwieranie buzi podczas snu oraz regularne wizyty u stomatologa czy logopedy znacznie obniżają ryzyko pojawienia się wad zgryzu u dziecka.
Zgryz otwarty może powodować wiele problemów zdrowotnych, w tym:
- problemy z jedzeniem i mówieniem,
- trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej, co może prowadzić do chorób jamy ustnej i przyzębia,
- ból i dyskomfort w okolicy szczęki, żuchwy i uszu,
- zwiększone ryzyko urazów zębów i ich szybsza utrata,
- zaburzenia zgryzu, które mogą prowadzić do dalszych komplikacji, takich jak bóle głowy czy problemy z kręgosłupem.
W jaki sposób rozpoznać zgryz otwarty?
Zgryz otwarty można rozpoznać poprzez obserwację sposobu, w jaki zęby górne i dolne stykają się podczas zamykania jamy ustnej. Może to być widoczne gołym okiem, ale często trafna diagnoza wymaga dokładnego badania stomatologicznego.
Najlepiej udać się w tym celu do protetyka, który dokładnie zbada jamę ustną, oceni stan zgryzu oraz zrobi zdjęcia rentgenowskie, aby dokładnie przyjrzeć się budowie kości i zębów. Może również zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które dokładnie zobrazują strukturę twarzy i kości szczęki.
Warto zaznaczyć, że wada zgryzu jest widoczna już u 3-latków, dlatego tak ważne jest, by rodzice jak najwcześniej zgłosili się po pomoc do specjalisty.
Zgryz otwarty – jak wygląda leczenie protetyczne?
Protetyk Enel-Med może zastosować różne metody leczenia zgryzu otwartego, w zależności od indywidualnego przypadku. Dużo zależy od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania wady oraz jej rodzaju.
Do najczęściej wybieranych technik leczenia zalicza się:
1. Protezy i implanty dentystyczne, które będą uzupełniać brakujące zęby i korygować pozycję szczęki lub żuchwy. Proteza dentystyczna może być ruchoma lub stała, a wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
2. Aparaty ortodontyczne ruchome lub stałe, pomagające przesunąć zęby do właściwej pozycji i przywrócić tzw. normę zgryzową. W przypadku dzieci do 10. roku życia najczęściej stosuje się aparaty ruchome, a u młodzieży i dorosłych stałe. Noszenie aparatu stałego jest konieczne przez około 2 lata, następnie w celu utrwalenia prawidłowego ustawienia zębów, na kilka miesięcy zakładany jest aparat retencyjny.
3. Chirurgia szczękowa — w przypadku zgryzu otwartego całkowitego, występującego u osoby dorosłej, protetyk może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja jest wówczas jedyną szansą na poprawę pozycji szczęki lub żuchwy i przywrócenie prawidłowego zgryzu. Zabieg może obejmować przemieszczenie kości lub wstawienie płytki stabilizującej.
REKLAMA
Dyskusja: