Pani Lek. Jadwiga Wilczyńska, to specjalista chorób zakaźnych, lekarz chorób wewnętrznych. Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, autor publikacji dotyczących zapalenia wątroby typu B i C. Lekarz z wieloletnim doświadczeniem w terapii chorób zakaźnych oraz schorzeń wątroby. Specjalizuje się w leczeniu boreliozy i toksoplazmozy.
Kiedy należy udać się do specjalisty chorób zakaźnych?
- doszło do kontaktu z osobą chorą lub nosicielem czynników zakaźnych albo ze sprzętem skażonym wydzielinami lub wydalinami ciała osoby zakażonej;
- występują objawy choroby zakaźnej lub istnieje podejrzenie zakażenia – szczególnie po powrocie z tropików lub rejonów, na których trwała epidemia choroby zakaźnej lub pierwsze przypadki zachorowań odnotowano tuż po naszym wyjeździe stamtąd;
- skóra i białka oczu są zażółcone;
- mieliśmy kontakt seksualny z osobą zakażoną;
- w gabinecie dentysty, lekarza, fryzjera, kosmetyczki, z których usług korzystaliśmy, nie przestrzegano rygoru higieniczno-sanitarnego;
- zakażenie czynnikiem zakaźnym stwierdzono u kobiety w ciąży lub u noworodka.
Jak często należy odwiedzać specjalistę chorób zakaźnych?
Jeśli podczas wizyty konsultacyjnej lekarz chorób zakaźnych wykluczył możliwość zakażenia, kontakt z tym specjalistą będzie jednorazowy. Okresowo pojawiamy się na wizytach kontrolnych wyznaczanych przez specjalistę, przy czym częściej będziemy się spotykać w okresie diagnozowania i intensywnego leczenia.
Lekarz chorób zakaźnych zajmuje się diagnostyką, leczeniem i prewencją chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, w tym chorób zakaźnych skóry. Ich sprawcami są bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, dlatego lekarz chorób zakaźnych wykazuje się wiedzą z różnych dziedzin medycyny, w tym dermatologii, mikrobiologii i wenerologii.
Objawy chorób zakaźnych, kiedy udać się do specjalisty?
Ze względu na duże zróżnicowanie chorób zakaźnych ich objawy są różne i w dużym stopniu zależą od umiejscowienia zakażenia. Z tego powodu do lekarza chorób zakaźnych mogą przyjść pacjenci z objawami:
- zakażenia układu moczowego,
- zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- zakażenia dróg oddechowych,
- chorób wenerycznych,
- chorób skóry,
- zakażeń układu pokarmowego,
- zapaleń wątroby,
- zapalenia mięśnia sercowego lub wsierdzia,
- obniżenia odporności.
Jednym z najczęstszych objawy mogących świadczyć o zakażeniu i aktywnej infekcji organizmu jest przewlekła gorączka. Innymi niepokojącymi objawami mogą być: nocne poty, zażółcenie skóry, biegunka, osłabienie, ból w klatce piersiowej, różnego rodzaju wykwity skórne, w tym w okolicy moczowo-płciowej.
Choroby zakaźne - prawdziwe ryzyko!!
Choroby zakaźne są groźne i można się nimi zarazić wszędzie - np. podczas zagranicznej wycieczki w rejony tropikalne. Wówczas ryzyko zarażenia się jest stosunkowo wysokie. Lekarz chorób zakaźnych, przyjmujący w naszej Poradni chorób zakaźnych w WADOWICACH dobierze odpowiedni rodzaj leczenia i pomoże zwalczyć chorobę.
- miałeś kontakt z chorym na chorobę zakaźną,
- wracasz z rejonów, w których odnotowano występowanie chorób zakaźnych,
- masz objawy jakiejkolwiek choroby zakaźnej.
Specjalista z dziedziny medycyny chorób zakaźnych z naszej poradni z pewnością Ci pomoże!
Dlaczego wirusy są tak niebezpieczne?
Infekcje wirusowe to nic innego jak choroba zakaźna, wywoływana przez obecność w dużej mierze wirusów w organizmie.
Choroby zakaźne wywoływane są najczęściej, poprzez grzyby, drobnoustroje, roztocza, czynniki biologiczne, toksyczne produkty.
Kiedy może dojść do zarażenia:
- Kontakt bezpośredni.
- Kaszel, kichanie.
Czyli najczęściej zarażamy się drogą kropelkową, poprzez kontakt seksualny, kontakt z owadami. Niestety owady przenoszą bardzo dużo chorób zakaźnych między innymi przez krętki z rodzaju Borrelia burgdorferi (kleszcze).
Borelioza to choroba zakaźna wywołana przez kleszcze które, spotkać możemy w lasach wilgotnych, parkach, trawnikach, na obrzeżach lasów.
Bardzo dużo kleszczy znajdziemy również w miastach, są to niezwykle wytrzymałe stworzenia, bardzo dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami środowiska.
Zmiana temperatury nie odstrasza kleszczy, jak również zmiany, które narzuca człowiek. Bardzo dobrze radzą sobie w miastach, można spotkać je w ogródkach czy w parkach miejskich.
Kleszcze szukają na naszym ciele miękkich miejsc, mocno ukrwionych.
Następujące wskazówki, kiedy ukłuje Cię kleszcz:
- Nie stosuj alkoholu (benzyna, zmywacz do paznokci itp.)
- Do usunięcia kleszcza używamy pęsety lub specjalnego urządzenia, które możemy nabyć w aptece.
- Pamiętajmy, aby przed każdą czynnością dokładnie umyć dłonie. To bardzo ważne, aby nie zwiększyć ryzyka zakażeniem.
Zapraszamy do zapisów!
Rejestracja online: https://allmedica.pl/e-registration
Rejestracja telefoniczna: + 48 22 610 10 10
Wadowice Konstytucji 3 Maja 4.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY