Objawy trądziku różowatego
Trądzik różowaty należy do przewlekłych i uciążliwych chorób skóry, zazwyczaj u kobiet w wieku 30-55 lat, u mężczyzn ma zwykle bardzo ostry przebieg. Choroba najczęściej dotyka osoby o jasnej karnacji, ale wśród przyczyn trądziku różowatego wymienia się takie czynniki jak:
- obciążenie genetyczne,
- problemy hormonalne,
- skłonność do alergii,
- nadciśnienie tętnicze,
- problemy ze strony układu pokarmowego.
Niehigieniczny tryb życia i niewłaściwa pielęgnacja mogą zaostrzyć chorobę, ale nadmierny stres, nadużywanie alkoholu, nadmierne korzystanie z sauny nie są bezpośrednią przyczyną trądziku różowatego. Chorobę klasyfikuje się według kryteriów pierwszorzędnych i drugorzędnych. Do kryteriów pierwszorzędnych zalicza się takie objawy jak:
- rozszerzone naczynka,
- zaczerwienienie twarzy,
- grudki i krosty.
Do objawów drugorzędnych zalicza się pieczenie skóry twarzy, nadmierne wysuszenie skóry, obrzęk i zmiany przerostowe. Trądzik różowaty ma cztery postaci i jedną odmianę, dlatego wyróżnia się:
1. postać rumieniowo-teleangietyczna - charakteryzująca się rumieniem w środkowej części twarzy oraz nadmiernym napięciem i uczuciem pieczenia skóry, w ciężkim przebiegu mogą występować teleangiektazje,
2. postać ziarniniakowa - wyróżnia się występowaniem brunatno-żółtych guzków i grudek na policzkach i powiekach,
3. postać przerostowo- naciekowa - objawia się przerostem i włóknieniem gruczołów łojowych prowadzących do powstawania guzów na nosie, brodzie, czole lub policzkach, występuje wyłącznie u mężczyzn,
4. postać grudkowo-krostkowa - charakteryzuje się występowaniem rumienia, wykwitów skórnych, grudek, krost nierzadko wypełnionych ropą oraz złuszczaniem naskórka w środkowej części twarzy,
5. postać oczna - objawia się pieczeniem, swędzeniem oraz uczuciem kłucia w okolicach oczu, może występować bez objawów skórnych, należy do postaci trądziku różowatego o łagodnym przebiegu.
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą zapalną wymagającą konsultacji lekarskiej. Dermatolog ocenia zmiany skórne, wykluczając choroby mogące objawiać się w podobny sposób jak: trądzik posteroidowy czy zapalenie okołoustne oraz wdroży odpowiednie leczenie.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie trądziku różowatego uzależnione jest od postaci i przebiegu choroby. Wśród sposobów leczenia wyróżnia się leczenie miejscowe, doustne, a także stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. W leczeniu miejscowym stosuje się maści i kremy zawierające metronidazol, iwermektynę, retinoidy oraz kwas azelainowy. Skuteczne metodą leczenia miejscowego są również zabiegi laserowe. Doustne leczenie trądziku różowatego polega na podawaniu leków zawierających: azytromycynę, tetracykliny, izotretynoiny.
W leczeniu trądziku różowatego bardzo ważne jest eliminowanie czynników mających wpływ na nasilenie się objawów choroby takich jak: korzystanie z sauny, nadmierna ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium, stosowanie zabiegów kwasami owocowymi, nadmierne spożywanie alkoholu i picie kawy, stosowanie ostrych przypraw, narażenie skóry na działanie silnych substancji chemicznych zawartych w środkach czystości i kosmetykach, nadmierny wysiłek fizyczny oraz długotrwały stres. Warto również pamiętać o delikatnym oczyszczaniu twarzy i unikaniu nadmiernego pocierania oraz stosowaniu kosmetyków łagodzących stany zapalne.
Trądzik różowaty należy do uciążliwych chorób skóry, dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza, wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.
REKLAMA
Dyskusja: