Jakie dokumenty są potrzebne?
Po stawieniu się w terenowym punkcie paszportowym w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim należy odebrać i wypełnić wniosek o wydanie paszportu. Trzeba go podpisać na miejscu w obecności urzędnika. Każda zainteresowana osoba musi posiadać ważny dowód osobisty, dokument potwierdzający uiszczenie opłaty paszportowej oraz wykonane w odpowiedni sposób zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm. Wniosek o paszport dla osoby niepełnoletniej musi zostać złożony przez któregoś z rodziców bądź opiekuna prawnego. Istnieje też możliwość wysłania wniosku online – więcej o tym poczytasz na stronie https://paszporty.com.pl/wyrobienie-paszportu-online-jak-zlozyc-wniosek/. Podstawowa opłata za wydanie paszportu wynosi 180 zł, jednak niektórzy mogą liczyć na zniżki.
Kiedy złożyć wniosek?
Jak powszechnie wiadomo, okres letni sprzyja wyjazdom. Zdecydowana większość ludzi planuje swoje urlopy właśnie na lipiec czy sierpień. Za większą liczbą wyjazdów siłą rzeczy idzie rosnąca liczba składanych wniosków paszportowych. Sprawia to, że okres oczekiwania na paszport w ciągu lata może się nieco wydłużyć. Jeśli zależy Ci na jak najszybszym otrzymaniu dokumentu, weź to pod uwagę.
Ile czeka się na paszport?
Z reguły czas oczekiwania na paszport nie wynosi więcej niż 30 dni od chwili złożenia wniosku. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, w których termin może ulec zmianie. Jeżeli okres oczekiwania na dokument wydłuży się, to otrzymasz w związku z tym stosowną informację od pracownika punktu paszportowego z wadowickiego biura terenowego. Warto zaznaczyć, że gotowy paszport możemy odebrać wyłącznie osobiście w miejscu, w którym wniosek był składany.
Paszport tymczasowy
Dla osób zmuszonych do szybkiego wyjazdu z jakiegoś powodu lub niemogących wyrobić standardowego paszportu w odpowiednim czasie dostępna jest możliwość uzyskania paszportu tymczasowego. Dokument tego typu ważny jest przez 12 miesięcy, a do jego wyrobienia konieczne są dokumenty wskazujące na to, że faktycznie wnioskodawca musi opuścić terytorium kraju. Może to się wiązać np. z kwestiami zawodowymi, poważną chorobą, operacją czy śmiercią członka rodziny. Czas oczekiwania na tego typu paszport nie jest jasno określony, ale wynosi zazwyczaj 3-5 dni. Chcąc wyrobić paszport tego typu dla osoby nieletniej, niezbędna będzie natomiast pisemna zgoda jej rodzica lub opiekuna prawnego.
Podsumowanie
Jeżeli zależy Ci na tym, żeby otrzymać paszport w jak najkrótszym czasie, warto złożyć wniosek poza okresem wakacyjnym. Należy zawczasu zrobić odpowiednie zdjęcia i przygotować sobie komplet niezbędnych dokumentów. Gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli i z góry wiadomo, że nie wystarczy Ci czasu na załatwienie wszelkich wymaganych formalności związanych z wyrobieniem paszportu, zawsze pozostaje ratunek w postaci paszportu tymczasowego. W jego przypadku procedury przebiegają znacznie szybciej i są uproszczone w porównaniu ze standardowym paszportem.
REKLAMA
Dyskusja: