1. Co to jest PIT 37?
2. Jak rozliczyć PIT 37 online?
3. Czy w deklaracji PIT 37 można odliczać ulgi podatkowe?
4. Proste rozliczenie PIT niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu
Co to jest PIT 37? Kto ma obowiązek wybierać tę właśnie deklarację? Do kiedy trzeba rozliczyć PIT 37? Jak rozliczyć PIT 37 przez Internet? Czy w deklaracji PIT 37 można odliczać ulgi podatkowe? Na wszystkie pytania odpowiadamy w niniejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.
Co to jest PIT 37?
Czym jest PIT 37 i kto właściwie może rozliczać się, wykorzystując tę deklarację? Otóż PIT 37 to formularz podatkowy, służący do rozliczania dochodów, które osiągnęła osoba fizyczna z:
- tytułu o pracę,
- o dzieło,
- zlecenie.
PIT 37 składają Ci pracownicy, zleceniobiorcy i osoby, którym wszelkie zaliczki na podatek obliczane są i pobierane przez płatnika — na przykład przez pracodawcę lub zleceniobiorcę.
Deklarację PIT 37 należy wysłać do 30 kwietnia następnego roku podatkowego. Jeśli 30 kwietnia przypada na dzień wolny, wtedy termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. W przypadku 2023 roku ostatni dzień składania deklaracji PIT 37 to 2 maja.
W formularzu PIT-37 trzeba podać wszystkie informacje, które dotyczą przychodów, kosztów u zyskania przychodów, podatkowych odliczeń oraz kwoty należnego podatku. Przychody, które zgłasza się w deklaracji PIT 37 to — między innymi — wynagrodzenie z tytułu pracy, renty, zasiłki, emerytury, czy wynagrodzenia ze zlecenia lub dzieła. Do listy tej zalicza się także inne źródła przychodów, na przykład odsetki od bankowych lokat czy dywidendy.
Wypełniając taki formularz, należy pamiętać o rzetelności oraz dokładności wpisywanych informacji. Niepoprawnie wypełniona deklaracja skutkuje z reguły koniecznością dokonania korekty, ale nie tylko — jeśli źle uzupełniłeś formularz, urząd skarbowy może nałożyć na Ciebie także karę pieniężną.
Jak rozliczyć PIT 37 online?
Dziś rozliczenie PIT jest możliwe przez Internet. A zatem nie musisz wychodzić z domu, aby wysłać swoją deklarację. Jak rozliczyć PIT 37 online? Wystarczy znaleźć odpowiedni dla siebie program PIT i się na nim zarejestrować. Rejestracja na portalu podatkowym jest bezpłatna i wymaga podania danych osobowych oraz stworzenia loginu i hasła.
Kiedy już się zalogujesz, pobierz formularz PIT-37. Deklaracja powinna właściwie być automatycznie wypełniona danymi, które zostały wcześniej zgromadzone przez urząd skarbowy. Dlatego, zanim wyśle się w tej formie e-pity, należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie informacje się zgadzają i uzupełnić te pola, które są niekompletne.
Następny krok to podanie informacji o przychodach, które osiągnąłeś w danym roku podatkowym. Podaj również informacje o kosztach uzyskania przychodów i nie zapomnij o skorzystaniu z ulg podatkowych!
Przed wysłaniem deklaracji online jeszcze raz sprawdź, czy formularz został prawidłowo wypełniony i czy wszystkie informacje są poprawne. Następnie potwierdź i wyślij deklarację do urzędu skarbowego.
Czy w deklaracji PIT 37 można odliczać ulgi podatkowe?
Tak, w deklaracji PIT 37 można odliczać ulgi podatkowe. Czym właściwie są ulgi podatkowe? Otóż to nic innego jak swego rodzaju specjalne zniżki, które pozwalają odliczać określone koszty od podatku dochodowego.
Do najpopularniejszych ulg podatkowych zalicza się ulgę na dziecko, internet, rehabilitację czy na cele kulturalne. Na przykład ulga na dziecko pozwala odliczać koszty, które wiążą się z utrzymaniem dziecka, a mianowicie koszty jego wychowania, opieki medycznej czy kształcenia. Wypełniając formularz PIT 37, dokładnie sprawdź, jakie są aktualnie ulgi podatkowe i skorzystaj z tych, które Ci przysługują. Pamiętaj, że aby móc w ogóle skorzystać z ulg podatkowych, trzeba spełnić określone warunki. Wiele z nich wymaga przedstawiania odpowiednich dokumentów, do których zalicza się głównie faktury, rachunki czy zaświadczenia.
Proste rozliczenie PIT niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu
Nowoczesny program do PIT przyda się nie tylko osobom, które uzyskują dochód na podstawie umowy o pracę (i to niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu w danym roku podatkowym), ale również tym, którzy zarabiają z tytułu działalności gospodarczej, nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej, mają własną firmę, otrzymują świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub uzyskują przychody podlegające opodatkowaniu na innych zasadach. Program pokazuje, jaki podatek dochodowy trzeba zapłacić, jak i wskazuje, jaka kwota należy się podatnikowi w ramach zwrotu. Wszystkie formularze PIT dostępne w programie są zawsze aktualne, a wbudowany kreator przeprowadza użytkownika przez cały proces. Dzięki temu w zeznaniu podatkowym na pewno nie będzie błędów.
Jeżeli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości związane z rozliczeniem dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem płatnika, działalności wykonywanej osobiście, spółdzielczego stosunku pracy lub z tytułu stosunku pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, zawsze warto skontaktować się z księgowym.
REKLAMA
Dyskusja: