Atopowe zapalenie skóry - przyczyny i objawy
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt pojawia się najczęściej pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia, a uciążliwe objawy mijają zwykle w wieku przedszkolnym. Niestety, atopowe zapalenie skóry u niemowląt może zwiastować inne choroby na tle alergicznym takie jak: astma oskrzelowa, alergie wziewne lub pokarmowe. AZS należy do zapalnych alergicznych chorób skóry, a na jej rozwój wpływają głównie predyspozycje genetyczne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Do pozostałych przyczyn atopowego zapalenia skóry należą:
- zanieczyszczenia środowiska,
- alergeny pokarmowe głównie białka mleka krowiego,
- alergeny unoszące się w powietrzu takie jak: pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt,
- substancje drażniące zawarte w detergentach lub środkach czystości,
- stres.
Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry jest zaczerwienienie i wysuszenie skóry oraz uporczywy świąd. Objawy AZS różnią się w zależności od wieku dziecka. W przypadku niemowląt występuje wysypka w okolicach na policzkach, czole oraz na owłosionej skórze głowy. W przypadku ostrych stanów zapalnych mogą pojawić się na skórze grudki, pęcherzyki lub nadżerki. Objawy AZS wymagają konsultacji z pediatrą lub dermatologiem dziecięcym, który zleci dodatkowe badania i wdroży odpowiednie leczenie.
AZS u niemowląt - co warto wiedzieć?
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt wymaga prawidłowej pielęgnacji z użyciem specjalistycznych kosmetyków, a także stosowania się do zasad, które wpływają na zmniejszenie uciążliwych objawów. W przypadku zdiagnozowania u niemowląt AZS należy unikać:
- ekspozycji skóry dziecka na mróz, wiatr oraz suche i rozgrzane powietrze,
- stosowania kosmetyków zawierających substancje zapachowe,
- używania tradycyjnych proszków lub płynów do prania odzieży niemowlęcej,
- ubierania malucha w odzież wełnianą lub wykonaną z szorstkiego materiału,
- stosowania kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka zawierających w składzie alkohol, parabeny oraz konserwanty.
Warto zadbać nie tylko o prawidłową pielęgnację i stosowanie specjalistycznych kosmetyków nawilżających i natłuszczających oraz hipoalergicznych środków do prania, ale także o zmniejszenie ryzyka kontaktu niemowlaka z alergenami. Skutecznym i znanym od wielu lat sposobem na zmniejszenie uciążliwych dolegliwości jest kąpiel w krochmalu, czyli mieszance wody i skrobi ziemniaczanej. Kąpiel w krochmalu przynosi dobre rezultaty i można ją stosować kilka razy w tygodniu, warto jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem domowego sposobu na atopowe zapalenie skóry u niemowląt.
Jakie kosmetyki dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry?
AZS ma tendencję do nasilania się zimą i wiosną. Zimą skóra narażona jest na działanie zmiennej temperatury i wilgotności powietrza (np.wychodzenie z ciepłego pomieszczenia na mróz). Wiosną z kolei, rozpoczyna się pylenie wielu roślin (drzew, traw), a co za tym idzie, w powietrzu pojawiają się alergeny wziewne.
Podstawową zasadą pielęgnacji skóry u niemowląt z AZS jest regularna, codzienna aplikacja emolientów (preparatów nawilżających, przywracających prawidłową funkcję bariery naskórkowej). Badania potwierdzają skuteczność emolientów w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry u niemowląt. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji wymagającej skóry maluszka, należy zwrócić uwagę na skład. Atoperal Baby Plus to specjalistyczne produkty do mycia i pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, skłonnej do atopii u niemowląt i dzieci , wśród których znajdują się innowacyjne produkty takie jak: krochmal do kąpieli bez gotowania i pianka do mycia z prebiotykiem biolin. Kosmetyki zawierają naturalne składniki takie jak: olej lniany, olej sojowy, olej macadamia, olej canola oraz substancje łagodzące podrażnienia takie jak: alantoina i d-panthenol, l-arginina. Specjalistyczne kosmetyki pozwalają zadbać o delikatną skórę niemowlaka.
OTC/12330/12/22
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci
REKLAMA
Dyskusja: