Krótka historia USB
USB (ang. Universal Serial Bus, uniwersalna magistrala szeregowa) to określenie dla popularnego złącza, które jest nieodłącznym elementem wszystkich współcześnie użytkowanych komputerów.
Debiut tego standardu miał miejsce w 1996 roku i od tego momentu zaczął bardzo dynamicznie się rozwijać. W tej chwili jest to zdecydowanie najpopularniejsze złącze komunikacyjne stosowane w komputerach. Wykorzystuje się je do podłączenia do komputera bądź laptopa różnych akcesoriów. Wraz z upływem lat na rynku pojawiają się kolejne standardy USB. W kolejnych wersjach stosowane są coraz lepsze zabezpieczenia i nowinki technologiczne, dzięki którym ma wzrastać komfort użytkowników.
Szukasz więcej nowinek z branży technologicznej? Odwiedź nano.komputronik.pl.
USB 4 - co warto wiedzieć?
W tej chwili najnowszy standard USB to USB 4. Po raz pierwszy specyfikację techniczną tego standardu ujawniono w 2019 roku. Pierwsze urządzenia obsługujące ten standard trafiły do sprzedaży w 2021 roku.
W USB 4 wykorzystuje się konektor Typu C. Wprowadzenie USB 4 było ważnym wydarzeniem, ponieważ ulepszona technologia pozwoliła na zwiększenie przepustowości przesyłania danych aż do 40 Gb na sekundę. Dodatkowo, USB 4 jest kompatybilne z DisplayPort, szybkim ładowaniem z wykorzystaniem standardu Power Delivery oraz z technologią Thunderbolt.
Jakie zmiany będą wprowadzone w USB 4 w wersji 2?
Czym będzie wyróżniać się USB 4 w wersji 2? Newsy branżowe wskazują, że cechą charakterystyczną będzie przepustowość wynosząca maksymalnie nawet 80 Gb na sekundę. Dla porównania - w USB 4 było to 40 Gb na sekundę. Dodatkowo, USB 4 w wersji 2 będzie kompatybilne z PCIe 5.0. Oznacza to, że za jego pomocą możliwe będzie podłączenie do komputera zewnętrznego układu graficznego.
Ważna zmiana, która zajdzie w standardzie USB 4 w wersji 2, będzie polegać na tym, że ładowanie przez port USB będzie tutaj realizowane z większą mocą niż dotychczas. W USB 4 technologia Power Delivery umożliwiała ładowanie z mocą wynoszącą do 100 W. Z kolei w USB 4 w wersji 2 moc ładowania wynosić ma 240 W. Jest to pozytywna zmiana dla producentów komputerów gamingowych i stacji roboczych, ponieważ nie będą musieli umieszczać tak mocnych zasilaczy.
Dzięki bardzo dużej przepustowości oraz kompatybilności z DisplayPort USB 4 w wersji 2 umożliwi podłączenie nawet monitora obsługującego rozdzielczość 8K z dużą częstotliwością odświeżania. Dla fanów nowinek technologicznych z pewnością będzie to nie lada gratka.
USB 4 w wersji 2 a kompatybilność z poprzednimi wersjami
Kable USB 4.2 będą kompatybilne wstecznie, dlatego będzie można ich używać ze złączami obsługującymi standard USB 4 1.0, USB 3.2, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3 i odwrotnie. Aktualizacji podlegać będzie też standard Power Delivery, aby wydajność przetwarzania danych była możliwie najwyższa.
REKLAMA
Dyskusja: