Niektóre z tych patologicznych zmian mogą się okazać odwracalne. Liczy się tu jednak czas i odpowiednio szybkie odtrucie alkoholowe nałogowca. Podczas tego zabiegu bezpiecznie i skutecznie przerywa się ciąg alkoholowy. Odstawienie substancji odurzającej pod okiem specjalistów ogranicza ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej. Umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn, jego nawodnienie i odżywienie.
Odtrucie alkoholowe to proces, który zaleca się wszystkim osobom uzależnionym od alkoholu etylowego, chcącym porzucić nałóg i rozpocząć walkę z uzależnieniem. Detoksykacja stanowi zwykle pierwszy krok na drodze do trzeźwości alkoholika. Przerwanie ciągu alkoholowego jest bowiem warunkiem koniecznym do rozpoczęcia kompleksowej terapii choroby alkoholowej. Prawidłowo przeprowadzone, znacznie poprawia stan zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. W niektórych przypadkach okazuje się, że ratuje nawet życie uzależnionych. Choć odtruwanie alkoholowe nie leczy samego uzależnienia, jest istotne w procesie terapeutycznym, zwłaszcza dla poprawnego przebiegu odstawienia alkoholu. U większości pacjentów zabieg ten wygląda podobnie i składa się z przynajmniej kilku etapów. O rzeczywistym czasie ich trwania decyduje przede wszystkim wyjściowy stan pacjenta, stopień jego uzależnienia oraz indywidualne preferencje i oczekiwania.
Uzależnienie a przerwanie ciągu alkoholowego
Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Podstawowym z nich jest zatrucie alkoholowe, do którego może dojść u pacjenta już po jednorazowym epizodzie upicia się, czyli nadużycia etanolu. Nadmierne stężenie toksyny w krwiobiegu powoduje objawy ze strony wielu układów i narządów. Alkohol etylowy kumuluje się w komórkach tłuszczowych, a organy wewnętrzne nie są w stanie prawidłowo spełniać swojej roli i funkcji. Wówczas konieczne staje się odtrucie alkoholowe, umożliwiające organizmowi odpoczynek od obecności toksyny w krwiobiegu. Dzięki oczyszczeniu organizmu niektóre objawy zatrucia alkoholowego mogą ustąpić już po kilku godzinach. Część dolegliwości przemija samoistnie w późniejszym okresie abstynencji alkoholika. Po zaprzestaniu picia alkoholu w ustroju człowieka dochodzi do odzyskania równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.
Głównym celem odtrucia alkoholowego jest przerwanie ciągu alkoholowego. Większość osób uzależnionych nie jest w stanie samodzielnie odstawić substancji odurzającej w warunkach domowych. Powracają oni do nałogu w wyniku odczuwanych objawów głodu alkoholowego. Stanowią one fizjologiczną odpowiedź organizmu na nagły brak toksyny, dostarczanej dotychczas stale do krwiobiegu uzależnionego. Przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się zatem z szokiem biochemicznym. Dolegliwości odstawienne są zwykle na tyle uciążliwe, że alkoholicy decydują się na stosowanie tzw. klinów. Picie kolejnych dawek alkoholu etylowego powoduje nawroty choroby, pogłębia stopień zaawansowania problemu alkoholowego i utrwala ciąg alkoholowy.
Po co odtruwać organizm?
Oprócz przerwania ciągu alkoholowego, odtrucie alkoholowe stosuje się w celu oczyszczenia organizmu z toksyn poalkoholowych i produktów metabolizmu alkoholu etylowego. Skuteczny detoks alkoholowy łagodzi fizyczne i psychiczne skutki nadużywania alkoholu etylowego, pozwala również na wzbudzenie motywacji pacjenta do zmian w swoim życiu i rozpoczęcia leczenia lub kontynuacji przerwanej terapii. Odtrucie alkoholowe wskazane jest zarówno osobom uzależnionym, jak i pacjentom zdrowym, po jednorazowym incydencie z udziałem alkoholu etylowego. Detoks jest szansą na przerwanie nawet wieloletniego nałogu, a odtruwanie organizmu jest wówczas potrzebne, by zregenerować organizm i wycofać niektóre zmiany patologiczne w strukturze i funkcjonowaniu organów. Pozwala ono ponadto na przywrócenie trzeźwej oceny własnej sytuacji przez uzależnionego. Po przerwaniu ciągu alkoholowego i wyleczeniu objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) ogranicza się ryzyko wystąpienia nawrotu choroby alkoholowej.
Czym jest odtrucie alkoholowe?
Odtrucie alkoholowe jest procesem, podczas którego nie tylko oczyszcza się organizm pacjenta z poalkoholowych toksyn, ale również dba o poprawę jego ogólnego samopoczucia poprzez uzupełnienie poziomu elektrolitów i substancji odżywczych. Najczęściej są one wypłukiwane przez etanol, a nałogowcy trwający w długotrwałych ciągach alkoholowych nie dbają o dostarczanie organizmowi witamin wraz z codzienną dietą. W Centrum Medycznym Galmedic podczas odtruwania pacjent przebywa pod stałą opieką specjalistów. Monitorują oni stan jego zdrowia, adekwatnie i szybko odpowiadają również na wszelkie potrzeby.
Jak przebiega detoks alkoholowy w ośrodku leczenia uzależnień?
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, na czym polega odtrucie alkoholowe w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. Każdy zabieg powinno się poprzedzić wizytą konsultacyjną u lekarza. Pacjenci kwalifikowani są do zabiegu na podstawie informacji uzyskiwanych od nich podczas wywiadu medycznego i badania podmiotowego. W czasie konsultacji medycznej lekarz ocenia stopień uzależnienia nałogowca, jego ogólny stan zdrowia, weryfikuje istnienie wskazań do przeprowadzenia odtrucia oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania.
Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta personel medyczny przystępuje do wykonania dożylnego wkłucia. Jest ono zlokalizowane zwykle w żyle obwodowej przedramienia, w zgięciu łokcia. We wkłuciu umieszcza się wenflon, za pośrednictwem którego do krwiobiegu pacjenta docierają składniki kroplówki witaminowej. W jej składzie zawarte są jony podstawowych pierwiastków (wapń, magnez, sód i potas), które rozpuszcza się w glukozie. Dzięki dożylnej suplementacji pacjent szybciej osiąga stan trzeźwości, z jego krwiobiegu wydalane są toksyny, a organizm odzyskuje stopniowo równowagę. Podanie kroplówki witaminowej zwykle trwa około 30 minut. Następnie można przejść do realizacji kolejnych etapów odtruwania organizmu z alkoholu.
Przejdź na stronę https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/ i sprawdź, na czym polega bezpieczne odtrucie alkoholowe w Centrum Medycznym Galmedic.
Odtrucie alkoholowe a leczenie objawów zespołu abstynencyjnego
Nagłe odstawienie alkoholu wiąże się z zaburzeniami somatycznymi i psychicznymi zauważalnymi u pacjenta. To efekt zmian metabolicznych i biochemicznych, zachodzących w organizmie pod wpływem długotrwałego oddziaływania etanolu. W wyniku głodu biochemicznego pacjent zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy odstawienne. Wśród nich najczęściej wymienia się zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, tiki nerwowe, zaburzenia rytmu serca, zwłaszcza tachykardię. Pacjenci po odstawieniu substancji odurzającej mogą zmagać się ponadto z bezsennością i zaburzeniami psychicznymi (łącznie z omamami, halucynacjami i epizodami depresyjnymi). Dotykają ich również stany lękowe, rozdrażnienie, zaburzenia osobowości i wahanie wartości ciśnienia tętniczego.
Podczas odtrucia alkoholowego przeprowadzanego w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach stacjonarnych placówek medycznych objawy odstawienne ogranicza się z wykorzystaniem farmakoterapii. Lekarze najczęściej zlecają pacjentom podanie dożylnych lub domięśniowych leków przeciwbólowych, nasennych, uspokajających, przeciwwymiotnych. Często dodaje się je bezpośrednio do składu dożylnego wlewu witaminowego, za pośrednictwem którego substancja lecznicza dociera bezpośrednio do krwiobiegu chorego. W ten sposób zwiększa się stopień wchłanialności leku i jego skuteczność, jednocześnie przyspieszając działanie. Leczenie objawów zespołu odstawiennego pomaga pacjentom utrzymać długotrwałą abstynencję. Dokuczliwe objawy stanowią bowiem najczęstszą przyczynę przedwczesnego przerywania detoksykacji i powrotu do nałogu.
Zatrucie alkoholowe a przeprowadzanie odtrucia alkoholowego w domu
W ośrodku terapii uzależnień pacjent ma do swojej dyspozycji lekarza i przedstawicieli personelu pielęgniarskiego. Odtrucie poalkoholowe przeprowadzane z kolei w domu pacjenta może okazać się nie tylko nieskuteczne, ale również niebezpieczne dla jego zdrowia. Nagłe reakcje organizmu mogą być stosunkowo silne, a przeciwdziałać im można jedynie z wykorzystaniem środków farmakologicznych dostępnych na zlecenie lekarza. By sprzyjać poprawie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta, odtrucie alkoholowe należy przeprowadzać zgodnie z preferencjami chorego oraz biorąc pod uwagę jego indywidualne predyspozycje i możliwości.
Ile trwa odtrucie alkoholowe jako pierwszy etap leczenia alkoholizmu?
W Centrum Medycznym Galmedic pacjent ma do wyboru kilka możliwości pobytu w placówce. Specjaliści oferują tzw. detoks ekspresowy, który trwa 1,5 godziny, a pomocny okazuje się w przypadku spożycia nadmiernej ilości etanolu w stosunkowo krótkim czasie. W przypadku złożonego przebiegu uzależnienia (zwłaszcza w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju choroby alkoholowej) odtrucie alkoholowe trwa nieco dłużej. Pacjenci najczęściej potrzebują kilkunastu godzin, by całkowicie pozbyć się z organizmu toksyn i wytrzeźwieć.
REKLAMA
Dyskusja: