Jak często karmić psa?
Częstotliwość podawania posiłków pupilowi zależy w dużej mierze od jego wieku, trybu życia oraz indywidualnych potrzeb. Szczenięta tuż po narodzeniu jedzą nawet kilkanaście razy na dobę. Po odsadzeniu od matki karmi się je od czterech do pięciu razy w ciągu dnia, a po ukończeniu przez nie siódmego miesiąca życia ilość posiłków należy zmniejszyć do dwóch. Taka ilość porcji stanowi też dawkę wystarczającą dla dorosłego psa.
Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Dwa posiłki dziennie mogą nie wystarczyć zwierzakowi, jeśli ten prowadzi wyjątkowo aktywny tryb życia, na przykład jest psem pracującym lub trenującym jakieś sporty. Ilość posiłków w ciągu dnia można zwiększyć również w przypadku psów chorych lub starszych, których organizm nie radzi sobie z trawieniem zbyt dużych porcji jedzenia na raz.
Dawkowanie posiłków można ustalić z pomocą weterynarza lub na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na etykietach gotowych pokarmów dla psów. W tym wypadku należy kierować się wiekiem, wagą oraz aktywnością fizyczną zwierzęcia.
Karmić psa przed czy po spacerze?
Zarówno częstotliwość, jak i pory karmienia mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Czas serwowania posiłków należy ustalić tak, aby nie kolidował on z porą wyprowadzania pupila na spacer. Trzeba pamiętać, by nigdy nie podawać psu jedzeniu tuż przed wyjściem z domu ani przed żadną inną aktywnością fizyczną. Dlaczego?
Wysiłek fizyczny przy pełnym, obciążonym żołądku powoduje liczne problemy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Proces trawienia nie przebiega wtedy prawidłowo, mogą wystąpić wymioty, zaparcia lub silny ból brzucha. Co więcej, niektóre predysponowane do tego rasy mogą przypłacić spacer tuż po jedzeniu skrętem żołądka, który zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale i życiu. Problem ten dotyczy przede wszystkim psów ras dużych i olbrzymich, ale może wystąpić również u zwierzaków o mniej pokaźnych gabarytach.
Karmienie psa – odpowiednia pora na podanie posiłku
Psa nie należy karmić ani tuż przed spacerem, ani zaraz po nim. Zdaniem weterynarzy posiłek powinien pojawić się w misce pupila minimum godzinę przed planowanym wyjściem lub zabawą. W przypadku ras dużych i olbrzymich ze skłonnością do rozszerzenia i skrętu żołądka odstęp ten powinien wynosić nawet dwie godziny. Dzięki temu organizm pupila będzie mógł odpocząć i powoli strawić pokarm.
Jeśli posiłki podajemy pupilowi dopiero po spacerze i aktywności, pamiętajmy by nie robić tego od razu po powrocie do domu. Pies nie powinien w biegu dopadać do miski i jeść tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. Coś podobnego mogłoby skończyć się niestrawnością i bólem brzucha. Przerwa pomiędzy powrotem ze spaceru a jedzeniem posiłku powinna wynosić około 15-30 minut. Taki odstęp pozwoli psu wyciszyć się po spacerze i spokojniej zjeść swój posiłek.
Karmienie psa – najważniejsze zasady
Odpowiednie i dostosowane do potrzeb psa żywienie to jeden z najważniejszych elementów opieki nad czworonogiem. Kompletna i zbilansowana karma dla psa jest gwarancją zdrowia oraz dobrej kondycji pupila. Pamiętajmy jednak, że poza rodzajem serwowanego pożywienia, liczą się także inne aspekty związane z karmieniem psa. Na co zwrócić uwagę?
- Regularność: Jak już wspomniano, jedną z najważniejszych kwestii w żywieniu czworonoga jest częstotliwość. Teraz warto powiedzieć jeszcze kilka słów o regularności serwowania posiłków. Pupil powinien otrzymywać swoje jedzenie około 2-3 razy dziennie o stałych porach i w równych odstępach czasu! Ma to wpływ nie tylko na zdrowie i samopoczucie psa, ale i na wspólny rytm dnia. Zachowanie stałych pór posiłków pozwoli sprawniej zaplanować czas przeznaczony na spacery i odpoczynek po jedzeniu.
- Miejsce: Wielu opiekunów zapomina, jak ważne jest miejsce i otoczenie, w jakim pies spożywa swoje jedzenie. Warto więc wspomnieć, że miska psa powinna być ustawiona w miejscu zacisznym i oddalonym od domowego zgiełku. Dzięki temu pies zje swój posiłek powoli i spokoju, nie będąc niepokojonym przez hałasy, przechodzących domowników czy bawiące się dzieci.
- Temperatura: Zarówno suchą, jak i mokrą karmę należy podawać psu w temperaturze pokojowej. Wilgotne posiłki po wyjęciu z lodówki odstawiamy na 15-20 minut, po to by ich temper auta zrównała się z tą panującą w otoczeniu.
- Higiena: Miska dla psa powinna być regularnie myta, a jej otoczenie utrzymywane w czystości.
Zarówno zdrowa dieta, jak i codzienna dawka ruchu podczas spacerów mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia naszych czworonogów. Aby zadbać o komfort i dobre samopoczucie pupila warto wiedzieć, jakie relacje zachodzą pomiędzy tymi elementami i zwrócić uwagę na prawidłową kolejność karmienia oraz spacerów.
REKLAMA
Dyskusja: