Czym tak naprawdę jest popularne L4?
L4, to tak naprawdę nic innego, jak tradycyjne zwolnienie lekarskie. Kiedy zachorujemy i nie możemy z przyczyn zdrowotnych wykonywać swoich obowiązków (niezależnie od tego, czy pracujemy stacjonarnie w siedzibie firmy, czy też zdalnie z własnych czterech kątów), powinniśmy tego typu dokument uzyskać, aby móc w spokoju poddać się rekonwalescencji. Nie można bowiem wymagać od nas, abyśmy mimo choroby, nadal czynnie wykonywali swoje obowiązki służbowe. I temu właśnie służy zwolnienie lekarskie- dlatego też, każdy pracownik powinien przyswoić sobie najważniejsze kwestie z nim związane. Do tego, również każdy pracodawca zatrudniający etatowych pracowników powinien wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach pracownik może uzyskać potocznie nazywaną „dyspensę" od obowiązków służbowych.
Zobacz więcej na e-zwolnienie24h.pl
W jakich przypadkach możemy uzyskać zwolnienie od lekarza?
Rozważania związane ze zwolnieniem lekarskim warto rozpocząć od tego, kiedy możemy ubiegać się o zwolnienie nas z obowiązków służbowych. A są nimi oczywiście wszystkie problemy natury zdrowotnej, które lekarz, po uprzedniej konsultacji lekarskiej (https://e-lekarz24h.pl/produkt/lekarz-online-24h/), uzna jako kwalifikujące się do udzielenia pracownikowi właśnie zwolnienia lekarskiego. Czasami są to przelotne dolegliwości- chociażby grypa czy zapalenie płuc. Mogą to być także urazy natury ortopedycznej (na przykład złamania czy zwichnięcia), które w znaczny sposób wpłyną na naszą zdolność do wykonywania obowiązków służbowych. Niezależnie jednak od tego, z jakiego rodzaju problemem zdrowotnym się zmagasz, każdorazowo zwolnienie lekarskie musi być poprzedzone konsultacją lekarską i odpowiednią diagnozą.
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie może nam wystawić kilka podmiotów, zajmujących się opieką zdrowotną. Oczywiście, bardzo często zwolnienia lekarskie wystawiają lekarze pierwszego kontaktu. Do tego dochodzą oczywiście lekarze specjaliści, psychiatra, dentysta, a nawet felczer prowadzący praktykę medyczną. Oczywiście, tego typu decyzję musi poprzedzić badanie, podczas którego osoba opiekująca się naszym stanem zdrowia stwierdzi, że w aktualnym stanie nie powinniśmy wykonywać naszych codziennych obowiązków służbowych. Po tej decyzji, wystawione zostanie nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Mało tego- od 1 grudnia 2018 roku zwolnienia wystawiane są wyłącznie w ten sposób. Ponadto, osoba wystawiająca dokument automatycznie prześle go do pracodawcy (jeśli mówimy o pracownikach etatowych), lub do ZUSu- jeśli mowa o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Ile może trwać L4?
Wiele osób, które albo ma, miało lub planuje L4, zastanawia się, ile tak naprawdę może trwać zwolnienie lekarskie. Otóż w tym kontekście odpowiedź jest jasna i precyzyjna- zwolnienie lekarskie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa pracy, może wynosić maksymalnie sześć miesięcy, liczone zbiorczo jako 182 dni. Istnieję od tej reguły dwa wyjątki- a mowa o zachorowaniu na gruźlice, oraz o kobietach, które zaszły w ciążę. W tych dwóch przypadkach, czas w ramach którego pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim, wynosi aż... 270 dni. Co więcej, w przypadkach, gdy stan naszego zdrowia nie uległ w zadowalającym stopniu poprawie, możemy ubiegać się o dodatkowe, aż 12 miesięczne tak zwane świadczenie rehabilitacyjne. Jednak aby uzyskać tego typu dokument, zwykła wizyta u lekarza niestety nie jest wystarczająca. Wówczas, decyzję o jego przyznaniu podejmuje osoba na stanowisku lekarza orzecznika w ZUSie (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).
Czy przysługuje nam jakikolwiek wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy?
Kiedy przewidujemy, że w najbliższym czasie zwolnienie lekarskie stanie się faktem, często zadajemy sobie pytania o to, czy z racji niezdolności do pracy przysługuje nam jakikolwiek wynagrodzenie. Odpowiedź jest jednoznaczna- oczywiście, że tak. Niewykluczone jednak, że będzie nas obowiązywało niepełne wynagrodzenie. Konkretne kwoty zależą chociażby od tego, z jakiego powodu musieliśmy się udać na zwolnienie lekarskie, Najczęściej pojawiającą się kwotą jest oczywiście 80% wynagrodzenia (z tytułu choroby). Widełki są jednak nieco bardziej szerokie. Może to być na przykład nawet 100% wynagrodzenia, na przykład z powodu choroby w trakcie ciąży, albo wypadku w trakcie wykonywanych czynności służbowych, czy też tylko 60%, kiedy dochodzi do przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
REKLAMA
Dyskusja: