Mała architektura jest niezbędna w każdym mieście i większej miejscowości
Najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskiej stawiają na funkcjonalność i estetykę. Miasto ma być przede wszystkim dla ludzi, dlatego w parkach, na deptakach, głównych placach czy w pobliżu instytucji publicznych powstają obiekty małej architektury.
Są to niewielkie budowle, najczęściej o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Zaliczyć do nich można między innymi:
- ławki parkowe,
- kosze na śmieci,
- donice,
- wiaty przystankowe,
- słupki,
- blokady parkingowe.
Tego rodzaju elementy architektoniczne mają nie tylko walory wizualne, ale również zwiększają wygodę i bezpieczeństwo poruszania się po mieście. Ze względu na użyteczność zazwyczaj znajdują się w często uczęszczanych miejscach sprawiając, że przestrzeń publiczna jest bardziej przyjazna.
Obiekty małej architektury znajdują się również w mniejszych miastach, a nawet na terenach wiejskich, zwiększając prestiż takich miejsc. Dlatego wiele gmin inwestuje w przebudowę placów i ulic, na których pojawiają się nowe ławki, kosze czy stylizowane latarnie.
Dzięki temu zmienia się przestrzeń wspólna dla mieszkańców. Powstają place zabaw oraz zewnętrzne siłownie, którym najczęściej towarzyszy dodatkowa infrastruktura umożliwiająca odpoczynek i relaks.
W urządzenia i budowle małej infrastruktury inwestują również urzędy i instytucje publiczne. Wokół nich buduje się miejsca postojowe wyposażone w barierki, blokady i słupki parkingowe.
Zobacz elementy małej architektury miejskiej w sklepie eko-asklepios.pl
Tworzona jest również mała architektura miejska dla miłośników jednośladów. Dużą popularnością cieszą się stojaki na rowery czy stacje naprawy rowerów.
Ważne jest przy tym, aby wszystkie budowle i urządzenia tworzyły spójną całość i były atrakcyjne pod względem wizualnym. W tym celu przed ich zakupem można stworzyć wstępny projekt 3D dla danego miejsca lub chociaż ogólny zarys przedsięwzięcia.
Obiekty małej architektury znajdujące się w miejscach publicznych są przeważnie mocno eksploatowane. Dlatego powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, które zapewnią ich długie i bezpieczne użytkowanie. Do produkcji tego typu obiektów używa się przeważnie betonu, drewna oraz metalu.
Ławka są stałym elementem przestrzeni miejskiej fot. eko-asklepios.pl
Budowa elementu małej architektury w miejscu publicznym wymaga zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, projekt zagospodarowania działki i ewentualnie inne wymagane dokumenty.
Natomiast mały obiekt budowlany znajdujący się poza miejscem publicznym nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Inwestorzy prywatni również chętnie decydują się na elementy małej architektury, doceniając ich liczne walory.
Gdzie jeszcze potrzebne są elementy małej architektury?
Mała architektura jest potrzebna w różnych miejscach, ponieważ spełnia wiele praktycznych funkcji i jednocześnie często zdobi krajobraz. Najczęściej spotykana jest w takich obiektach jak:
- przestrzenie wokół hoteli,
- tereny wokół kościoła i miejsc kultu religijnego,
- prywatne parkingi,
- osiedla mieszkaniowe,
- galerie i centra handlowe,
- biurowce i kompleksy biurowe.
Właściciele hoteli, parkingów czy zarządcy biurowców i galerii handlowych z pewnością docenią rozwiązania usprawniające ruch pojazdów. Do tego celu wykorzystywane są między innymi: blokady parkingowe, słupki, słupy oraz oznaczenia pionowe.
W galeriach handlowych i przestrzeniach wokół hoteli przydatne będą również ławki, kosze na śmieci czy donice. Wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną aranżację.
Trudno wyobrazić sobie skwery i place wokół budynków bez donic i kwietników miejskich fot. eko-asklepios.pl
Specyficzną przestrzenią są tereny wokół kościoła i miejsc kultu religijnego. W takich lokalizacjach często spotykana są kapliczki, krzyże oraz inne obiekty sakralne. Dopełnieniem małej architektury sakralnej są typowe elementy budowlane, takie jak ławki zewnętrzne czy latarnie.
Gdzie kupić dobrej jakości elementy małej architektury?
Budowle i urządzenia należące do szerokiej kategorii obiektów małej architektury należy kupować w sprawdzonym sklepie, który zagwarantuje odpowiednią jakość produktów. Firma Eko-Asklepios od wielu już lat prowadzi działalność w branży, oferując szeroki asortyment produktów.
Naszym klientom proponujemy najlepsze rozwiązania na rynku, w tym ławki parkowe – stalowe, żeliwne lub wykonane z betonu architektonicznego, blokady drogowe, słupki parkingowe czy kosze na śmieci.
Części drewniane oferowanych produktów wykonane są przeważnie z drewna świerkowego lub jesionowego. W zależności od produktu możliwe jest lakierowanie lub bejcowanie. Natomiast elementy stalowe i żeliwne malowane są proszkowo, aby maksymalnie zabezpieczyć produkt przed działaniem czynników atmosferycznych.
Zapraszamy do współpracy samorządy, urzędy państwowe oraz instytucje odpowiedzialne za zagospodarowanie terenów miejskich. Naszą ofertę kierujemy również do osób prywatnych.
REKLAMA
Dyskusja: