Różnorakie gatunki herbat dają wiele możliwości oraz niezwykle szeroki wybór. Herbaty ziołowe to napary, które cieszą się szczególnym uznaniem ze strony lekarzy i dietetyków. Specjaliści często zalecają swoim pacjentom uzupełnienie diety, kuracji farmakologicznej określonymi herbatami ziołowymi. Wiele z naparów stosuje się w ramach profilaktyki oraz wspierania organizmu w prawidłowym funkcjonowaniu. Oczywiście do tego warto wziąć pod uwagę preferencje smakowe. Są osoby, które uwielbiają smak herbaty miętowej lub z radością delektują się aromatycznym rumiankiem.
Herbaty ziołowe na ratunek
Które gatunki herbat ziołowych warto mieć w swojej kuchni lub apteczce? Które skutecznie pomogą w nagłych przypadkach, poprawią samopoczucie, zahamują rozwój infekcji już przy pierwszych objawach?
Herbata miętowa
To napar, który wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe, a przede wszystkim wspierające układ trawienny. Mięta jest sprawdzonym, babcinym sposobem na bóle brzucha, nudności, niestrawność, wzdęcia i inne problemy żołądkowe. Nie zaleca się jednak picia mięty przy refluksie. Może ona bowiem pogłębiać problem.
Herbata rumiankowa
Rumianek działa uspokajająco, koi nerwy, pozwala się odprężyć, wspiera walkę z zaburzeniami snu. Herbata ziołowa rumiankowa ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Pomaga przy zaparciach, działa rozkurczająco, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i zapobiega rozwojowi stanów zapalnych. Okłady z rumianku wspierają gojenie się ran i łagodzą świąd, oparzenia słoneczne lub termiczne.
Herbata z szałwii
Szałwia działa przede wszystkim antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Koi stany zapalne gardła, dziąseł, jamy ustnej. Bywa stosowana wspomagająco w leczeniu chorób wątroby. Można ją stosować w celu łagodzenia lekkich oparzeń oraz na stany zapalne skóry.
Herbata z melisy
Ten napar pomoże Ci się zrelaksować i uspokoić. Melisa obniża napięcie nerwowe, pomaga przy bezsenności. Jednocześnie reguluje wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu warto stosować herbatkę z melisy po obfitym posiłku.
Herbaty ziołowe w codziennej diecie
Niektóre z herbat ziołowych warto spożywać regularnie. Tylko wówczas można czerpać z nich pełnię korzyści. Do takich herbat zaliczamy:
- czystek - antyalergiczny, wzmacniający organizm, wspiera układ immunologiczny, obniża poziom cholesterolu,
- pokrzywa - poprawia kondycję włosów, paznokci oraz skóry, pomaga usuwać toksyny z organizmu,
- skrzyp - reguluje ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na skórę, włosy, paznokcie, wspomaga pracę wątroby.
Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek herbat ziołowych wartych uwagi: herbata na odchudzanie, herbata na odporność, herbata na ból głowy i migrenę, herbata wspomagająca wątrobę, herbata na koncentrację i wiele innych. Wybierz swoją ulubioną mieszankę, ciesz się jej smakiem oraz korzystnym wpływem na Twój organizm.
Herbata ziołowa - czy każdy może ją pić?
Warto jednak pamiętać, że herbaty ziołowe należą do bardzo specyficznych. Nadmierne ich picie może nieść za sobą niepożądane konsekwencje. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym chęć włączenia określonego naparu do swojej codziennej diety. Niektóre z nich bowiem mogą zaburzać wchłanianie przyjmowanych leków, ich działanie lub pogłębiać dolegliwości.
REKLAMA
Dyskusja: