Rodzaje oprogramowania dla przedsiębiorstw
Sektor rozwiązań informatycznych dla biznesu należy do najszybciej rozwijającego się segmentu nowoczesnych usług informatycznych. Nic w tym dziwnego. Aktywne na rynku przedsiębiorstwa wciąż poszukują sposobów na jeszcze bardziej wydajne działanie. Dążą przy tym przede wszystkim do optymalizacji procesów i jak najdalej idącej automatyzacji. Przekłada się to na coraz bardziej zaawansowane narzędzia, które wspierają daleko idącą konfigurację.
Przede wszystkim oprogramowanie wspierające selektywnie wybrany zakres zadań coraz częściej zastępują kompleksowe systemy umożliwiające połączenie ze sobą wszystkich segmentów działania przedsiębiorstwa. Olbrzymią popularnością cieszą się również systemy dedykowane tworzone od podstaw dla konkretnej firmy. Dzięki temu oprogramowanie jest w stanie idealnie odpowiedzieć na jej indywidualne problemy i potrzeby oraz zagwarantować przewagę nad konkurencją.
Jak dobrać oprogramowanie dla firm?
Szeroki wybór narzędzi dostępnych na rynku niestety nie ułatwia podjęcia odpowiedniej decyzji. Dokonanie złego wyboru najczęściej nie pozwala natomiast osiągnąć oczekiwanych rezultatów i zwykle skutkuje rozczarowaniem z efektów implementacji.
W każdym przypadku warto więc dobrać odpowiedniego dostawcę, który nie tylko zapewni optymalny przebieg wdrożenia, ale doradzi również narzędzia najlepiej dostosowane do potrzeb konkretnego biznesu. Takimi kompetencjami wyróżnia się Kotrak tworzący oprogramowanie dla firm – zatrudnieni tam eksperci zajmą się całym procesem: od projektowania rozwiązań po ich budowę i wdrożenie. Równie ważne okaże się także przeszkolenie personelu i zapewnienie wsparcia technicznego w całym cyklu użytkowania narzędzi.
Kiedy warto sięgnąć po systemy dedykowane?
Nie w każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po produkty seryjnie dostępne na rynku. Zwłaszcza w przypadku najbardziej wymagających branż albo przedsiębiorstw o złożonej charakterystyce i unikalnych potrzebach dobrym pomysłem może okazać się oprogramowanie dedykowane dla firm.
W przeciwieństwie do standardowych narzędzi pozwala na idealne dostosowanie systemów do potrzeb konkretnego podmiotu gospodarczego. Unikalność oprogramowania jest także często cechą, która pozwala osiągnąć przewagę nad konkurencją. Automatyzacja procesów i szybkie działanie zapewniają natomiast zdecydowanie wyższą rentowność i elastyczność, dzięki czemu łatwiej o podejmowanie kolejnych biznesowych wyzwań.
Rosnąca popularność systemów ERP
Jednym z najpopularniejszych rodzajów oprogramowania dla firm w ostatnich latach są systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). W przeciwieństwie do innych narzędzi umożliwiają kompleksowe zarządzanie całą firmą i wszystkimi zachodzącymi w niej procesami.
Sprawdzają się także w różnych branżach – to znakomite oprogramowanie dla firm handlowych, jednak odpowiednio skonfigurowane i dobrane rozwiązania sprawdzą się również w firmach budowlanych czy usługowych. Zaawansowane moduły, takie jak MES (Manufacturing Execution System) czy WMS (Warehouse Management System) umożliwią natomiast rozbudowanie możliwości systemów ERP o tak wyspecjalizowane działania, jak wsparcie prac działu produkcji czy zarządzanie magazynem.
REKLAMA
Dyskusja: