Skąd wzięło się Halloween?
Nie ulega wątpliwości, że to upiorne święto jest najbardziej wyczekiwane nie tylko przez ludzi mieszkających w Ameryce, lecz również obywateli niemalże każdego państwa w Europie. Popularne zabawy, podczas których najmłodsi otrzymują drobne upominki, są praktykowane na całym świecie i dostarczają wiele radości wszystkim uczestnikom. Sympatycy Halloween dekorują swoje mieszkanie, rozwieszają sztuczne pajęczyny, szkielety oraz trupie czaszki. Wieczorową porą na podwórkach spotkać można dzieci przebrane w ciekawe stroje, które proszą gospodarzy o słodycze słynną frazą: „cukierek albo psikus" (trick-or-treat). Jeśli nie otrzymają łakoci, zazwyczaj rozsypują papierki wokół posesji lub rysują kredą straszne postacie na podjeździe. Jednak nie zawsze tak było - wiele lat temu obrzęd ten oznaczał zupełnie coś innego.
Halloween w najstarszych obrzędach
Korzenie Halloween sięgają tysiące lat w przeszłość, kiedy ludzie wierzyli w czary i odprawiali mroczną magię. W czasach starożytnych plemiona celtyckie zamieszkiwały tereny obecnej Walii, Anglii, Szkocji czy Francji. Dla nich początek zimy i lata były najważniejszymi świętami w ciągu roku. Gdy z pól znikały plony i wszyscy czekali na nadejście zimy, ludzie przygotowywali się na huczny festiwal o nazwie Samhain (koniec lata).
Święto kojarzone było z nocą z 31 października na 1 listopada, kiedy to dusze zmarłych oraz demony zstąpiły na ziemię, nawiedzały gospodarstwa i niszczyły letnie zbiory. Aby przepędzić duchy, ludzie przebierali się w przerażające kostiumy, a także zakładali maski na twarz. Popularnym sposobem na odstraszenie niechcianych gości było wydłubywanie w dużych warzywach (burakach, rzepie, dyni) nieludzkich twarzy i umieszczanie wewnątrz nich świecy.
W święto Samhain Celtowie rozpalali ogromne ogniska, w których najczęściej palono owoce i warzywa. Często składali również w ofierze zwierzęta, a nawet ludzi. Z biegiem czasu Kościół pogrzebał dawnych bogów i ten przerażający obrzęd nie był już praktykowany, jednak ludzie nadal kultywują tradycję i 31 października przywdziewają straszne przebranie.
Jaki strój na Halloween będzie najlepszy?
Impreza z okazji Halloween to dobra okazja na świetną zabawę wśród mrocznych dekoracji. Zarówno dzieci, jak i dorośli w tym czasie mogą wpaść na oryginalny pomysł i założyć kostiumy mrożące krew w żyłach. Na tego typu zabawach niemalże obowiązkowe jest pojawienie się w strasznym stroju, który nada klimatu i wywoła przerażenie wśród współbiesiadników. Jednakże obecnie stroje na Halloween są bardzo różne i niekoniecznie budzą grozę i strach. To nawiązanie do celtyckiej tradycji zachęca przede wszystkim do wspólnej zabawy i jest pretekstem do przebieranek i psot. W związku z tym przebranie na Halloween powinno być przede wszystkim praktyczne i wygodne, motyw zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych predyspozycji.
Warto wziąć pod uwagę charakter imprezy i dopasować strój tematycznie, aby współgrać z motywem przewodnim. Jeśli jest to zabawa nawiązująca do ulubionych postaci z kreskówek, należy postawić na kostiumy superbohaterów, atomówek itp. Gdy znajomi organizują domówkę stuprocentowo nawiązującą do tego święta, a kościotrupy, dynie i czaszki to główne elementy dekoracji, warto wypożyczyć lub kupić strój czarownicy, kościotrupa, postaci z horrorów takich jak Samara Morgan, Freddy Krueger, Jason Voorhees, Chucky, Michael Myers i wiele innych.
Halloween - stroje, nakrycia głowy i pomysłowe dodatki
Straszne stroje składają się nie tylko z podstawowego ubioru, lecz również ciekawych dodatków. Odpowiednio dobrane buty, kolorowa peruka lub oryginalne rekwizyty z pewnością dopełnią stylizację i sprawią, że uczestnicy nie będą mogli oderwać wzroku od charakteryzacji.
Nie ulega wątpliwości, że niektóre przebrania wymagają akcesoriów, takich jak kapelusz czarownicy, miotła, rogi i ogon diabła. Ciekawym rozwiązaniem na podkreślenie stroju kościotrupa jest założenie rękawiczek, imitujących dłonie szkieletu.
Przebranie halloweenowe dla dzieci
Halloween dla dzieci to szczególne święto, kiedy organizowane są zabawy przebierane zazwyczaj w przedszkolach i szkołach. Jednakże strój przyda się również wtedy, gdy dorośli wybierają się z maluchem na domówkę. Warto pamiętać, że charakteryzacje dla pociech mają być odrobinę straszne, lecz nie kiczowate. Dziecko powinno się czuć komfortowo - stylizacja nie może krępować jego ruchów.
Strój na Halloween dla chłopców
Chłopcy zazwyczaj 31 października przebierają się za piratów, nietoperze, policjantów lub Harrego Pottera. Ciekawym pomysłem na przerażającą charakteryzację będzie zakup stroju Jokera, Wujka Festera z Rodziny Addamsów lub Voldemorta - wszystko zależy od wieku brzdąca.
Propozycje dla dziewczynek
Przebranie halloweenowe dla dziewczynek wcale nie musi być upiorne. Warto zaznaczyć, że lubią one stroje księżniczek, wróżek lub bohaterek ulubionych filmów i bajek. Obecnie bardzo popularne są stylizacje Elsy lub Anny z „Krainy Lodu".
Stroje na Halloween dla dorosłych
Osoby dorosłe bez wątpienia mogą pokusić się o nieco odważniejsze stylizacje, które z pewnością wprowadzą nastrój grozy.
Kostiumy dla mężczyzn
Męskie stroje halloweenowe to przede wszystkim inspiracje z horrorów i thrillerów. Mężczyźni mogą tworzyć duet modowy ze swoją partnerką i wcielić się w parę zombie, Freda i Wilmę ze słynnego serialu animowanego „Flintstonowie", Jokera i Harley Quinn.
Przebrania damskie
Kobiety najczęściej na imprezy halloweenowe wybierają charakteryzacje z pazurem. Zmysłowa zakonnica lub gorąca diablica to kostiumy, którym nie oprze się żadna prawdziwa kobieta.
Podsumowanie
Halloween to przerażające święto, które jest celebrowane przez wielu ludzi na całym świecie. Aby zwrócić na siebie uwagę i zagwarantować uczestnikom imprezy ogrom dobrej zabawy, należy postawić na oryginalne stroje i na jeden wieczór wcielić się w postać z piekła rodem. Warto jednak pamiętać, że dobry kostium to taki, który jest wygodny i solidnie uszyty.
REKLAMA
Dyskusja: