Ile mamy zębów? Na czym opiera się system ich numeracji? Oraz jak prawidłowo zadbać o zdrowie jamy ustnej? Te pytania często towarzyszom osobom, dla których piękne zęby to nie tylko kwestia urody, ale przede wszystkim zdrowia. Zatem jak wygląda numeracja zębów [ https://dentinfo.pl/numeracja-zebow/ ], co oznacza i jaka powinna być właściwa higiena jamy ustnej?
Zęby są bardzo widocznym elementem naszego wizerunku. Szybko rzucają się w oczy podczas uśmiechu lub zwykłej rozmowy. Zdrowe i śnieżnobiałe zęby to bez wątpienia ogromna zaleta estetyczna oraz oznaka dobrej kondycji organizmu. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób marzy o pięknym, perłowym uśmiechu. Jednak, aby móc się takowym pochwalić warto przede wszystkim dowiedzieć się kilku ważnych kwestii dotyczących naszego uzębienia. Jak o nie prawidłowo dbać? Ile mamy zębów? Na czym polega numeracja zębów? I o czym warto pamiętać podczas codziennej higieny?
Ile mamy zębów i co warto o nich wiedzieć?
Ile mamy zębów? Na to pytanie odpowiedź, choć może wydawać się jednoznaczna, wcale taka nie jest. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien posiadać 32 zęby, z czego 16 ma znajdować się na górze, a 16 na dole. Mowa tu jednak o osobach, które nigdy w życiu nie usunęły żadnego zęba oraz posiadają ósemki czyli tzw. zęby mądrości. Te jak wiadomo nie wyrastają u wszystkich, nawet jeśli widać je pod dziąsłami na zdjęciu rentgenowskim.
Zatem ile mamy zębów? W przypadku dzieci ta odpowiedź będzie brzmiała 20. Są to tak zwane zęby mleczne, które jak wiadomo wraz ze wzrostem żuchwy oraz prawej i lewej kości szczękowej wypadają w okresie dzieciństwa.
Jakie są rodzaje zębów?
W parze z pytaniem "ile mamy zębów" idzie pytanie "jakie są ich rodzaje". Zdrowy, dorosły człowiek posiada w jamie ustnej: osiem siekaczów, cztery kły, osiem zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych (łącznie z czterema ósemkami). Jaką rolę pełnią poszczególne z nich?
- Siekacze - służą one do chwytania pokarmu i odcinania pojedynczych kęsów jedzenia. Są to jednocześnie najbardziej widoczne zęby w uśmiechu.
- Kły - zadaniem kłów jest przede wszystkim rozrywanie pokarmu na drobniejsze cząstki. Ich kształt jest ostro zakończony oraz stożkowany (lub guzkowaty). Znajdują się one między siekaczami a zębami przedtrzonowymi.
- Zęby przedtrzonowe - kształtem przypominają kwadraty. Służą rozdrabnianiu pokarmu oraz przygotowują go do trawienia.
- Zęby trzonowe - są to największe zęby, wysunięte najbardziej do tyłu, w głąb szczęki. Służą do ostatecznego przeżuwania i rozdrabniania pokarmu.
Numeracja zębów - system oznaczania zębów stałych oraz mlecznych
Numeracja zębów służy przede wszystkim dentystom, chirurgom szczękowym oraz higienistkom stomatologicznym w celu łatwiej komunikacji oraz prowadzeniu kartoteki pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim specjalistów posługujących się różnymi językami. Systemy oznaczania składają się bowiem z cyfr, bądź cyfr i liter, które symbolizują poszczególne zęby.
Cechą wspólną systemów jest plan podstawy krzyża, który dzieli uzębienie na część górną i dolną oraz lewą i prawą. Numeracja zębów u dorosłych według systemu łacińskiego wygląda następująco:
M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1
I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3
M3 M2 M1 P2 P1 C I2 I1
I1 I2 C P1 P2 M1 M2 M3
Gdzie:
M - trzonowce
P - przedtrzonowce
C - kły
I - siekacze
Numeracja zębów mlecznych u dzieci według systemu łacińskiego:
m2 m1 c i2 i1
i1 i2 c m1 m2
m2 m1 c i2 i1
i1 i2 c m1 m2
Numeracja zębów stałych według systemu Zsigmondy'ego
8 7 6 5 4 3 2 1
1 2 3 4 5 6 7 8
8 7 6 5 4 3 2 1
1 2 3 4 5 6 7 8
Numeracja zębów mlecznych według systemu Zsigmondy'ego
V IV III II I
I II III IV V
V IV III II I
I II III IV V
Jak prawidłowo dbać o zęby?
Higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania białego uśmiechu oraz zdrowia. Należy zatem pamiętać o codziennym szczotkowaniu zębów min. dwa razy, a jeśli to możliwe po każdym posiłku. Istotne jest także nitkowanie. Niestety szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, a to właśnie tam często gromadzi się kamień oraz płytka nazębna, które nie usunięte, stają się siedliskiem rozwoju dla bakterii próchnicotwórczych. Ponadto warto także pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który sprawdzi stan naszego uzębienia.
Zdrowe zęby są nie tylko estetyczną zaletą, ale przede wszystkim stanowią ważny aspekt zdrowia jamy ustnej. Warto zatem dbać o ich właściwą higienę oraz systematycznie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
REKLAMA
Dyskusja: