Jak działa leasing samochodu osobowego?
Leasing to umowa między leasingobiorcą a firmą leasingową, która udostępnia auto na wspólnie ustalony okres i ustanawia obowiązkową comiesięczną ratę za jego wynajem. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić samochód lub zwrócić je do leasingodawcy i wynająć kolejne.
Leasing auta ma znacznie bardziej ułatwione formalności niż kupno własnego samochodu na kredyt. Ponadto firmy leasingowe oferują bardzo korzystne warunki finansowania i dają możliwość wymiany samochodu po kilku (zależy od umowy) latach użytkowania.
Leasing samochodu osobowego dzieli się na operacyjny i finansowy. Sprawdź, czym się różnią.
Czym jest leasing operacyjny?
Leasing operacyjny jest wygodną alternatywą dla kredytu bankowego. Można porównać go do najmu przedmiotu, bez konieczności dokonywania odpisów amortyzacyjnych. To dlatego, że pozostaje on w części majątku leasingodawcy. Inne opłaty (wstępna i raty leasingowe) wliczane są w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Jedynie do każdej raty za leasing doliczany jest podatek VAT (od towarów i usług).
Po zakończeniu umowy w leasingu operacyjnym przedsiębiorca może zwrócić auto i wymienić je na nowe, nawiązując kolejną umowę leasingową, lub wykupić go za część pierwotnej ceny przedmiotu.
Korzyści leasingu operacyjnego
Leasing operacyjny ma niskie koszty użytkowania samochodu. To dlatego, że po wynajmie zostaje on w części majątku leasingodawcy, którego obowiązkiem jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca nie ma obowiązku wykupowania samochodu – może go zwrócić do firmy leasingowej i wynająć kolejne.
Ponadto taka forma pozwala zachować płynność finansową leasingobiorcy, który np. w koszty uzyskania przychodu może wliczyć sobie całą ratę za auto, opłatę wstępną oraz wydatki związane z jego eksploatacją.
Czym jest leasing finansowy?
W leasingu finansowym w ratę leasingu samochodu wliczają się również środki trwałe firmy. To znaczy, że rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Przedsiębiorca, biorąc leasing finansowy, dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a odsetki wlicza do kosztów uzyskania przychodu. Następnie po zakończeniu umowy, auto z leasingu przechodzi na własność firmy leasingobiorcy.
Korzyści leasingu finansowego
Jedną z wielu korzyści leasingu finansowego jest to, że umożliwia on zakup nie tylko samochodów osobowych, ale również urządzeń medycznych i nieruchomości. Ponadto przedsiębiorca może rozliczyć podatek VAT już na początku trwania umowy. Umowa leasingu finansowego może trwać 12 miesięcy lub dłużej.
REKLAMA
Dyskusja: