Czy kurs pierwszej pomocy jest obowiązkowy?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, tak, jest obowiązkowy. Kluczową rolę odgrywa tu Artykuł 209 i Artykuł 237 Kodeksu Pracy. W praktyce skutkuje to tym, że każdy pracodawca ma obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za udzielanie pierwszej pomocy w firmie, a liczba tych osób powinna być dostosowana do specyfiki przedsiębiorstwa i występujących w nim zagrożeń.
W kompetencjach tej osoby mieści się na przykład korzystanie z apteczki pierwszej pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność. Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia środków niezbędnych do udzielenia pomocy osobie poszkodowanej w każdy możliwy sposób.
W praktyce skutkuje to tym, że w każdej działalności gospodarczej co najmniej jedna osoba powinna ukończyć szkolenie pierwszej pomocy dla pracowników. O wiele lepiej zastanowić się jednak nad tym, czy nie lepiej wysłać na takie przeszkolenie cały zespół.
Wystarczy, że wyznaczona osoba będzie na urlopie, będzie akurat pracować na inną zmianę lub po prostu będzie chora, a powstanie duży problem, który może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje prawne. Właściciele firm wolą tego uniknąć, dlatego kierują na odpowiednie szkolenie wszystkich zatrudnionych w firmie pracowników.
Takie działanie sprawdzi się też świetnie w sytuacji, kiedy część załogi pracuje w terenie. Jeśli wysyłamy brygadę, by usunęła problem z instalacją elektryczną i zdarzy się wypadek, to udzielenie pierwszej pomocy wciąż leży po stronie firmy.
Jak zaplanować dobre szkolenie z pierwszej pomocy dla pracowników?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny program szkolenia, który doskonale sprawdzi się we wszystkich segmentach rynku. Zupełnie inne niebezpieczeństwa czekają na firmę, której model biznesowy polega na konserwacji sieci elektrycznych, a inne na działalności z branży księgowej.
Zawsze warto wybrać taką jednostkę szkolącą, która pozwala na dopasowanie kursu z pierwszej pomocy do naszych oczekiwań, a więc zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie i udzielaniu pierwszej pomocy w wypadkach najbardziej prawdopodobnych w naszym środowisku pracy. Taką możliwość daje na przykład Centrum Ratownictwa: https://www.centrumratownictwa.com/szkolenie-z-pierwszej-pomocy-bls-aed-dla-firm. Program można nie tylko modyfikować, ale także poszerzać o kolejne moduły. To opcja, nad którą zdecydowanie warto się zastanowić.
Podstawowe szkolenie z pierwszej pomocy obejmuje osiem godzin zajęć praktycznych. Osoby biorące udział w kursie nauczą się m.in. metod rozpoznawania oddechu, podstaw prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także nauczą się obsługiwać defibrylator AED.
Dobre jednostki szkolące wyróżnia też to, że kładą duży nacisk na praktykę, a nie ograniczają się do recytowania formułek prawnych czy prezentowania plansz ze slajdami, na podstawie których instruuje się pracowników co zrobić, kiedy kolega z firmy zasłabnie. To właśnie wymiar praktyczny jest w takim szkoleniu najcenniejszy.
Ile kosztuje szkolenie z pierwszej pomocy?
Ceny różnią się w zależności od zakresu szkolenia oraz liczby osób, jakie biorą w nim udział. Warto jednak upewnić się, że zajęcia prowadzone są przez specjalistów, którzy znają się na swojej pracy i od wielu lat związani są z branżą ratownictwa.
Na cenę może wpływać też modyfikacja programu, by ten był jak najlepiej dopasowany do naszych wymagań. Bez wątpienia jest to obszar, w który zdecydowanie warto inwestować. Przecież to pracownicy i ich bezpieczeństwo, to największy kapitał każdej działającej na rynku firmy.
Reklama
Dyskusja: