Instalacja fotowoltaiczna powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości. Określenie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego nie jest rzeczą łatwą. O ile w istniejącym już budynku jednorodzinnym można posłużyć się dotychczasowym zużyciem prądu na podstawie opłaconych faktur, o tyle w nowo powstającym domu trzeba dopiero to zużycie oszacować.
Jak określić zapotrzebowanie energetyczne?
Zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego zależy od powierzchni użytkowej budynku, liczby jego mieszkańców, ale przede wszystkim od urządzeń elektrycznych podłączonych do sieci. Szczególnie ważne są odbiorniki o dużej mocy np. elektryczny podgrzewacz wody, piekarnik elektryczny, grzejnik akumulacyjny. Można samemu obliczyć zapotrzebowanie energetyczne. Moc każdego urządzenia należy pomnożyć przez tyle godzin, ile przeciętnie z niego korzystamy w ciągu doby, a następnie zsumować wyniki. Przykładowo czajnik o mocy 1500 W, który jest dziesięciokrotnie włączany w ciągu doby na 3 minuty, zużywa 1,5 kW × 0,5 h = 0,75 kWh energii. Przeciętna czteroosobowa rodzina w Polsce potrzebuje od 4000 kWh do 6000 kWh energii elektrycznej w zależności od stylu życia i rodzaju urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Warto wziąć pod uwagę fakt, że po zainstalowaniu fotowoltaiki w wielu gospodarstwach domowych obserwuje się wzrost zużycia prądu w stosunku do wcześniejszego okresu. Niemal darmowy prąd sprawia, że jest on chętniej wykorzystywany do gotowania, pieczenia i podgrzewania wody niż gaz.
Jak obliczyć moc fotowoltaiki niezbędną dla gospodarstwa domowego?
Zainstalowana moc paneli fotowoltaicznych powinna być wyższa niż zapotrzebowanie energetyczne domu o około 20%. Powodem tej nadwyżki jest stopniowe obniżanie sprawności paneli fotowoltaicznych, które po 25 latach użytkowania będą osiągały około 85% początkowej mocy. Połączony z nimi inwerter najskuteczniej przetwarza produkowany przez nie prąd stały w prąd przemienny, wykorzystywany w domowej sieci energetycznej wówczas, gdy pracuje na pełną moc. Wiele zależy od warunków lokalizacji fotowoltaiki takich jak kąt nachylenia płaszczyzn dachu, ułożenie względem stron świata (najkorzystniejsza jest ekspozycja południowa) oraz ewentualne zacienienie paneli fotowoltaicznych. W optymalnych warunkach w Polsce 1 kW zainstalowanej mocy powinien dostarczyć w ciągu roku nieco ponad 1000 kWh. W przypadku orientacji połaci dachu wschód-zachód produkcja prądu może być o 10-20% mniejsza. Oznacza to, że o tyle musi być większa moc instalacji fotowoltaicznej, by zaspokajała potrzeby energetyczne domu.
Lepsza za duża czy za mała moc instalacji?
Ustawa o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478) przewiduje możliwość przekazania nadwyżki wyprodukowanego w okresie letnim prądu do lokalnej sieci elektroenergetycznej i odebrania jej zimą w taki sposób, że za 1 kWh przekazany do sieci można odzyskać 0,8 kWh w systemie rozliczeń bezgotówkowych. Gdy ilość energii produkowanej latem jest o 20% wyższa niż pobór energii z sieci w okresie zimowym, system się równoważy. Przy mniejszej mocy fotowoltaiki pobór prądu zimą nie jest w pełni rekompensowany nadwyżkami wyprodukowanymi latem. Można wówczas rozważyć powiększenie instalacji fotowoltaicznej o jeden lub kilka paneli z mikroinwerterem. Zbyt duża moc instalacji to większy wydatek na starcie, który wolniej się zwróci, ponieważ nadwyżka wyprodukowanej przez domową instalację PV nadwyżka prądu przepada, jeżeli nie odbierzemy jej w ciągu roku rozliczeniowego.
Dokładne obliczenie optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle istotne z punktu widzenia opłacalności inwestycji, która jest przecież przewidziana na wiele lat. Warto skorzystać z fachowego doradztwa w tym zakresie, a nie szacować moc instalacji "na oko". Wesprzeć się można wiedzą na blogu oraz pomocą specjalistów z firm takich jak ecoABM. Ewentualne oszczędności nie zrównoważą późniejszych strat. Osoby, które mają umiejętności techniczne, mogą szukać oszczędności gdzie indziej. Takim rozwiązaniem mogą być zestawy fotowoltaiki do samodzielnego montażu wraz z dokładną instrukcją i doradztwem oferowane przez firmy cieszące się dużym zaufaniem klientów.
REKLAMA