Przegląd pokrycia dachowego przed zimą
Co prawda możemy sami wspiąć się na dach i wizualnie ocenić jego stan, jednak większość z nas nie posiada takiej wiedzy jak fachowiec. Najlepiej wezwać specjalistów, którzy przeprowadzą przegląd dachu w poszukiwaniu ewentualnych usterek. Dekarze dobrze wiedzą w których miejscach konstrukcji najczęściej dochodzi do uszkodzeń oraz na które trzeba zwracać szczególną uwagę przy konserwacji. W przypadku dachów zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto poprosić fachowców o diagnozę stanu dachu i przeprowadzenie ewentualnych napraw. To pozwoli zapobiec dużym problemom z pokryciem dachu w przyszłości, a co za tym idzie obniży koszty przyszłych napraw. Największą uwagę należy poświęcić wszelkim pęknięciom i ukruszeniom na powierzchni dachówek. To tamtędy woda wdziera się pod warstwę dachówek, a to prowadzi do gnicia pokrycia dachowego i w konsekwencji przeciekania, a nawet naruszenia całej konstrukcji.
Jakie prace związane z przygotowaniem dachu na zimę można wykonać samodzielnie?
Wszelkie prace wykonywane na dachu wymagają szczególnej ostrożności. Najlepiej zlecić to fachowcom, ale część prac konserwacyjnych i porządkowych możemy wykonać sami, pod warunkiem zachowania wszystkich środków bezpieczeństwa. Jeśli dach nie znajduje się bardzo wysoko, czyli na przykład w domu parterowym, to możemy samodzielnie wyczyścić rynny. Potrzebna do tego będzie wysoka, stabilna drabina i najlepiej osoba do pomocy, która będzie nas asekurować. Rynny wyczyścimy za pomocą zwykłej szczotki lub specjalnej szczotki teleskopowej do czyszczenia rynien. Możemy też zdecydować się na markowe urządzenia czyszczące. Pod żadnym pozorem nie wolno udrażniać rynien za pomocą środków chemicznych! Istnieje wysokie ryzyko, że uszkodzą powierzchnię rynny.
Konserwacja dachu
Raz na kilka lat warto zdecydować się na czyszczenie i mycie dachu. Szczególnie dachy zacienione i od strony północy szybko porastają mchem, zwłaszcza gdy są pokryte dachówkami fakturowanymi lub matowymi. Niektórzy lubią taką naturalną dekorację na dachu, ale większość jednak woli regularnie usuwać mchy i porosty. Jeśli dopiero budujemy dom, to warto już na etapie budowy pomyśleć o konserwacji dachu w przyszłości. Jeżeli nasz dom przynajmniej od jednej strony jest mocno zacieniony, to lepiej zainwestować w droższe dachówki o wysokim połysku, które są praktycznie odporne na porastanie mchem. Na stronie BudujemyTutaj możecie przeczytać opinie o dachówkach popularnych producentów. Dach najlepiej myć za pomocą myjki ciśnieniowej z funkcją aktywnej piany. Przy myciu najlepiej sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń, który dobrze odtłuszcza oraz nadaje połysk. Pamiętajmy o tym, żeby później dokładnie zmyć całą pianę, a mycie zaczynać od samego czubka dachu.
Więcej porad dotyczących prac budowlano-remontowych znajdziecie tutaj: https://budujemytutaj.pl/budowa-i-remont/
REKLAMA
Dyskusja: