1. Rodzaj pianki
W zależności od rodzaju wypełnienia materace piankowe będą działać w nieco inny sposób. Najtańsze materace budowane są z prostego poliuretanu - surowca, który choć plastyczny, szybko kruszy się i odkształca, przez co powłoka uszkadza się i już po 2-3 latach nie nadaje się do spania. Dużo lepszy wybór stanowią materace z innych, bardziej zaawansowanych pianek:
- wysokoelastyczne, które ze względu na swoją elastyczność i sporą sztywność są wykorzystywane jako budulec najbardziej uniwersalnych, średnio twardych materacy,
- termoelastyczne dedykowane dla osób, które cenią najwyższy komfort i ortopedyczne właściwości sprzętu. Pianka visco reaguje na siłę nacisku i temperaturę ciała, dzięki czemu precyzyjnie odwzorowuje kształty sylwetki,
- lateksowe, które budują sztywne, wysoko przewiewne i higieniczne rozwiązania. Ten typ jest szczególnie polecany dla alergików i osób z problemami oddechowymi.
Warto zauważyć, że w konkretnym modelu rzadko kiedy dominuje tylko jeden rodzaj piany. Warstwy materiałów przeplatają się między sobą, a ich właściwości wzajemnie się uzupełniają. Sposób ich łączenia i obróbki zależy od producenta materacy. We flagowych, termoelastycznych modelach Hilding znajdziemy domieszkę pianki Flexifoam lub wysokoelastycznej Velvetouch, które zapewniają solidność całej konstrukcji. Inną budową charakteryzuje się materac Sembella Modulia Cloud, który składa się trzech warstw zupełnie różnych pianek - poliuretanowej, sztywnej Bultex i termoelastycznej Sensipour. W Materasso Natura Airgel łączą się natomiast pianka wysokoelastyczna Airgel przypominająca konsystencją żel, Aloe Vera z kapsułkami z wyciągiem z aloesu i pianka Nightfly, która powstaje na bazie wody.
2. Twardość materaca
Konturowanie materiału pozwala otrzymać rozwiązania o zróżnicowanym stopniu twardości dedykowane dla osób o różnych typach sylwetek, i tak:
- materace miękkie np. Hilding Rumba nadają się dla drobnych użytkowników do ok. 60 kg,
- materace średnio twarde typu Janpol Bella czy Materasso Lavender Duo są przeznaczone dla osób o wadze 50-80 kg,
- materace twarde dla najcięższych osób +80 kg. Do tej grupy materacy zaliczymy sztywne rozwiązania lateksowe, np. Janpol Fides.
W związku z tym, że nasze preferencje ulegają dynamicznym zmianom, producenci wprowadzili na rynek rozwiązanie dwustronne, które posiadają różną sztywność po obu stronach sprzętu. Należą do nich, m.in. Hilding Conga (H2/H3) i Sembella Smart Enduro (H3/H4) z warstwą kokosową.
W modyfikacji twardości nieocenione będą także materace nawierzchniowe wykonane z pianki. Materac Blues by Hilding bardzo dobrze dostosowuje się do powierzchni, zwiększając komfort snu na starym materacu czy zbyt twardej kanapie.
3. Strefy twardości
Nowoczesne materace piankowe nie są równomiernie gładkie. Ich powierzchnia jest poprzecznie dzielona na strefy twardości, która mają za zadanie optymalnie wesprzeć całe ciało. Na tak wyprofilowanej tkaninie kręgosłup przyjmuje najzdrowszą, anatomiczną pozycję, w której mięśnie i stawy są odciążone, a organizm ma najlepsze warunki do regeneracji.
Na rynku znajdziemy rozwiązania o zróżnicowanej liczbie stref sztywności (3, 5, 7 lub większej). Nie mniej, udowodniono, że pod kątem ergonomii najlepiej wypadają materace 7-strefowe. Takie modele znajdziemy w ofercie najlepszych marek - Hilding, Janpol, Materasso czy Sembella. Podział tego typu precyzyjnie odpowiada anatomicznej budowie ciała - twardsze obszary zapewniają solidne podparcie dla najcięższych partii sylwetki, a miękkie odpowiednio amortyzują newralgiczne ramiona, biodra i rozluźniają mięśnie wokół kręgosłupa.
REKLAMA
Dyskusja: