Trudno sobie wyobrazić tradycyjny polski makowiec bez polskiego maku. Nie jest jednak tak łatwo posiać sobie mak za płotem. Potrzebne jest specjalne pozwolenia i to tylko w tych miejscach, które określą władze województwa. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie chęci uprawy zanim jeszcze samorząd wojewódzki wyznaczy tak zwane rejony upraw, które zazwyczaj wiązane są z wieloletnią tradycją tego rodzaju produkcji.
Jak to jest na terenie gminy Wadowice? Na razie trudno orzec, jedyną informacją na ten temat jest stara notka z kwietnia 2016 roku informująca o bezwzględnym zakazie uprawy maku i konopi włóknistej w 2016 roku.
Nie mniej jednak władze województwa małopolskiego informują o możliwości uprawy maku i konopi włóknistej oraz zachęcają do odwiedzenia w tej sprawie samorządów gminnych.
Władze wojewódzkie muszą zgłosić ilość chętnych i areału upraw władzom centralnym, tak aby pozwolenia zostały wydane już na przyszły rok. Wszystko na zasadach ustawy z dnia 29 lipca 2016 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224 z późn. zm.).
Uprawa maku może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany oraz dodatkowo umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku.
Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie oraz dodatkowo:
1) umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych, lub
2) zobowiązania do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3, w/w ustawy, składanego do marszałka województwa właściwego dla miejsca położenia uprawy, w terminie do 14 dni po dokonaniu ich wysiewu.
Czas na zgłaszanie wniosków trwa do 26 października.
Dyskusja: