W Wadowicach są takie działki, które od lat widnieją w zasobach "na sprzedaż" w różnych agencjach nieruchomości i portalach obrotu nieruchomościami.
Jedną z nich jest obiekt dawnych koszar 12 pułku piechoty przy ulicy Lwowskiej. Cena zabytkowego budynku od 2009 roku nie zmieniła się, ale nadal robi wrażenie.
Aby go kupić, trzeba wyłożyć 27 mln zł brutto na zakup spółki, w której zasobach znajduje się nieruchomość. Cena w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości podawana jest bez podatku VAT.
Dla potencjalnych inwestorów cena nieruchomości to jedno, a koszt jej adaptacji i przygotowania do komercyjnego wykorzystania to dodatkowo bardzo duże sumy, często nawet kilkukrotnie przekraczające cenę gruntu.
Stąd też być może, znalezienie kupca na taką inwestycję może być bardzo trudne.
Budynek posiada pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie planowanej przebudowy. Stan prawny został uregulowany i obecnie jest on własnością spółki prawa handlowego (spółka z o.o). Obiekt posiada projekt budowlany wraz z pozwoleniem na Przebudowę, rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku produkcyjno-magazynowego dawnego Herbapolu w Wadowicach na potrzeby obiektu handlowo-usługowego - czytamy w ogłoszeniu.
Budynek od lat jest na etapie remontowania, a elastyczny projekt przewidywał przeznaczenie go w części parterowej na handel i usługi, na wyższych kondygnacjach restaurację, usługi spa, hotel lub mieszkania. Swego czasu zakładano adaptację pomieszczeń dawnych koszar pułkowych na: 140 mieszkań (od 35 do 158 m2), galerię handlową z 40 lokalami, restaurację, muzeum, dwa parkingi podziemne, trzy windy, oraz klatki schodowe.
Okazuje się jednak, że mimo okazałych parametrów, nieruchomość ciągle nie może doczekać przejęcia przez nowych właścicieli.
Budynek koszar wzniesiono w 1827 r. na potrzeby stacjonującego w Wadowicach 56. pp C.K. Powstał na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym arkadowymi korytarzami. Naprzeciwko wybudowano stajnie dla 120 koni.
W 1918 r., po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, przemianowano nazwę pułku na 12 pp. Ziemi Wadowickiej, a koszary przy ulicy Lwowskiej stanowiły kwaterę pułkową.
Żołnierze pułku wsławili się w wojnie polsko – bolszewickiej w latach 1919 – 1921 biorąc udział w licznych bitwach. W 1939 r. oddziały 12 pp. czynnie brały udział w wojnie obronnej. Po II Wojnie Światowej koszary były siedzibą kilku zakładów pracy. Obecnie jest to jedyny w Polsce zabytek budownictwa militarnego tego typu.
Dyskusja: