Sytuacja finansowa Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła Ii zmusiła kierownictwo placówki do przedstawienia planu oszczędności w kosztach pracowniczych. W zeszłym tygodniu dyrektor Barbara Bulanowska negocjowała ze związkami zawodowymi nowe rozwiązania, które miałyby zmniejszyć nieco obciążenia.
ZZOZ w Wadowicach miesięcznych zobowiązań związanych z wynagrodzeniami ma ok. 8 mln zł brutto - prekazała dyrektor szpitala.
Choć był konkretny pomysł, to jednak związki go nie zaakceptowały.
W związku z realizacją I etapu tzw. ustawy podwyżkowej wzrósł udział na wynagrodzenia dla pracowników w ogólnym budżecie naszej jednostki, co skutkuje zmniejszeniem udziału na wydatki związane z tzw. rzeczówką, czyli np. materiały opatrunkowe, czy opłaty za media. Aby poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, na spotkaniu ze związkami zawodowymi omawiano wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na obniżeniu kwoty odpisu na Fundusz Socjalny, który wynosi maksymalnie 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. za zatrudnionego pracownika oraz 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2019 r. za pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze – których pracuje w naszej jednostce 111 - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji Wadowice24.pl
Podczas spotkania ze związkami zawodowymi informowano, że brak zgody na czasowe wprowadzenie obniżki odpisu skutkować będzie ograniczeniami zatrudnienia w pionie działalności podstawowej, gdyż pierwsze redukcje zatrudnienia, przypadające na drugą połowę 2022 roku dotyczyły pracowników administracji i obsługi szpitala.
Związki zawodowe nie zgodziły się na zmniejszenie wysokości odpisu przedstawiając swoje argumenty, które Dyrektor ZZOZ rozumie i szanuje. Podjęto zatem decyzję, że w pierwszej kolejności nie będą przedłużane kończące się umowy - poinformowała Barbara Bulanowska.
Jak zastrzegła dyrektor, w obecnej sytuacji łącznie zakończy współpracę z 6 osobami – nie jest to więc 30 osób, jak podawano między innymi we wcześniejszych publikacjach.
Podkreślamy równocześnie, że nie ma żadnych planów zwolnień pracowników na takim poziomie. Warto podkreślić, że ostatnie spotkanie ze związkami zawodowymi, które miało miejsce 26 maja bieżącego roku, dotyczyło realizacji II etapu tzw. ustawy podwyżkowej, na którym przedstawiono związkom kwoty wynagrodzeń wynikające z ustawy. Obowiązkiem Dyrektora palcówki zgodnie z zapisami kodeksu pracy jest informowanie związków zawodowych o zmianach dotyczących wynagrodzeń i takie obowiązki przez Dyrektora ZZOZ w Wadowicach są wypełniane. Podkreślamy, że realizacja kolejnego etapu tzw. ustawy podwyżkowej będzie realizowana zgodnie z terminami i zapisami przewidzianymi w wyżej wymienionym dokumencie - przekazała dyrektor szpitala w Wadowicach.
Dyskusja: