Campus Bemke zlokalizowany jest na Kopcu, na granicy Kleczy i Wadowic. Miejsce ma służyć edukacji i rozwojowi dzieci, młodzieży oraz lokalnej społeczności. Ale to nie wszystko.
Za kilka dni inicjatorzy, czyli przedstawiciele księży Pallotynów i Fundacji TDJ, założonej przez założona przez jednego z najbogatszych Polaków Tomasza Domogałę, zamierzają wbić symboliczną łopatę pod nową inwestycję. Chodzi o dużą rozbudowę tego miejsca.
Campus jest projektem długoterminowym, budowanym z myślą o kolejnych pokoleniach. Zależy nam na ewolucyjnym rozwoju tak, by krok po kroku rozwijać tę przestrzeń. Ma być miejscem otwartym - dostępnym dla wszystkich zainteresowanych - informuje nas Miłosz Wszołek z Campus Bemke.
Campus obecnie składa z dwóch placówek edukacyjnych: Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Bemke i Niepublicznego Przedszkola na Kopcu. Campus organizuje otwarte zajęcia pozalekcyjne z gimnastyki i akrobatyki, piłki nożnej, basenu, muzyczne ze szkołą Yamaha, języka francuskiego, tańca współczesnego i teatru.
Do Szkoły Podstawowej uczęszcza ponad 320 uczniów, a do przedszkola ponad 70. Szkoła na Kopcu jest szkołą publiczną, w której nauka jest bezpłatna.
Wdrażamy w niej edukację spersonalizowaną, której celem jest optymalne wsparcie potencjału dziecka, odkrycie jego talentów i mocnych stron, a także praca nad tym co wymaga większego wysiłku. Wspieramy każdą rodzinę i każdego ucznia tutoringiem rodzinnym – spotkaniami, które mają pomóc rodzinom i szkole w ustaleniu priorytetów edukacyjnych i wychowawczych, które następnie są wspólnie realizowane. Nasze przedszkole także pracuje w modelu edukacji spersonalizowanej z wykorzystaniem metody tutoringu rodzinnego. Ponadto realizuje autorski program oparty o naukę przez zabawę i doświadczanie. Wspiera dzieci w nabywaniu dobrych nawyków i kompetencji społecznych, uczy pomagania sobie nawzajem, podejmowania inicjatyw i stawania się samodzielnym - dodaje Miłosz Wszołek.
Szkoła podstawowa od początku swojej działalności systematycznie rosła i potrzeby jej uczniów stawały się coraz większe, a bez zewnętrznego wsparcia istniejąca infrastruktura przestawała być wystarczająca. Od 2020 roku trwały rozmowy między księżmi Pallotynami z Kleczy Dolnej, a Fundacją TDJ. Z tej wspólnej inicjatywy w 2022 roku powstał projekt Campus Bemke.
Pallotyni zaprosili nas do współtworzenia tego miejsca i podzielili się piękną przestrzenią. Fundacja TDJ wniosła wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę w dziedzinie edukacji. Wiemy jak dużo zaangażowania i wysiłku wymagało tworzenie tego miejsca. Doceniamy co zostało już na Kopcu zrobione i pragniemy kontynuować te działania wnosząc nasze kompetencje i umiejętności. Wierzymy, że powstanie Campusu trwale zmieni krajobraz edukacyjny i kulturowo-społeczny nie tylko Wadowic i Małopolski, ale również całej Polski - przekazał Miłosz Wszołek.
Campus jest projektem, w który angażują się lokalni przedsiębiorcy. Grono firm wspierających rozwój Campusu liczy już ponad 10 podmiotów. Teraz na podstawie istniejącej infrastruktury inwestorzy zaplanowali budowę nowych obiektów dla Campusu. 30 maja chcą uroczyście wbić pierwszą łopatę.
W pierwszej kolejności planujemy rozbudowę Campusu o nowe budynki dla szkoły podstawowej. W optymistycznej wersji planujemy ich otwarcie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu 2024. Pozwoli nam to na przeniesienie uczniów szkoły podstawowej z Collegium Marianum i przeprowadzenie remontu generalnego tego pięknego, zabytkowego budynku. Następnym etapem inwestycji, który chcielibyśmy realizować równolegle, jest budowa tzw. Budynku Centralnego - informuje Miłosz Wszołek.
W budynku centralnym powstanie ponadto zaplecze sportowe – pełnowymiarowa sala gimnastyczna, kort do squash'a, siłownia, sale fitness i sauna. Kulturalne – sala teatralna ze sceną i zapleczem technicznym. Przewidziano też sale konferencyjne, centrum zabaw dla dzieci, kawiarnię, księgarnię i biura Campusu.
Budynek będzie miał trzy kondygnacje, z czego dwie będą znajdować się pod ziemią. Naszymi budynkami chcemy wpisać się w naturalny krajobraz i istniejącą architekturę - podkreśla nasz rozmówca.
Dodatkową przestrzenią, nad którą pracują inwestorzy jest FarmLab, czyli farma edukacyjna. Będą się na nią składać ogrody edukacyjne i społeczne, MakerSpace, czyli prototypownia, modelarnia, sale z elektroniką i IT, stolarnia, BioShelter oraz gospodarstwo rolne. Inwestorzy chcą, by korzystały z niego dzieci i młodzież z placówek edukacyjnych Campusu, lokalni mieszkańcy oraz odwiedzające miejsce osoby i uczniowie z zaprzyjaźnionych placówek.
Wierzymy, że może również stać się eko-inspiracją, tworząc przy współpracy z rolnikami nowoczesny, ale i naturalny model prowadzenia gospodarstwa - dodaje Miłosz Wszołek.
Jak zapowiadają przedstawiciele fundacji, wszystkie Campusowe obiekty będą otwarte do korzystania dla mieszkańców Wadowic i okolic. Istniejący kościół prowadzony przez księży Pallotynów pozostanie na miejscu i dalej będą zajmować się duszpasterstwem i opieką duchową.
Dyskusja: