W wielu miejscach powiatu wadowickiego wciąż budynki nie są podłączone do gminnych systemów kanalizacji. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze nieruchomości są położone w miejscach, gdzie w pobliżu nie przebiega rurociąg kanalizacji.
Bywa też, że właściciele nie chcą podłączyć się do systemu, bo kalkulują, że im się to nie opłaca. Trzeci powód jest banalny, ale jednocześnie uciążliwy. To zwykła złośliwość sąsiadów, którzy nie wyrażają zgody na przeprowadzenie podłączenia do systemu przez ich nieruchomości.
W takich sytuacjach mieszkańcy korzystają z przydomowych zbiorników szamb i oczyszczalni ścieków. O ile oczyszczalnie ścieków wydają się rozwiązaniem higienicznym i ekologicznym, to szamba wciąż są wstydliwym problemem. Wywóz nieczystości jest drogi, a mieszkańcy czasami próbują opróżnić je w sposób nie za bardzo legalny. Są też sytuacje, że firmy wywożące ścieki oczyszczają szamba, ale nieczystości nigdy nie trafiają do oczyszczalni.
Z takimi praktykami chce w tym roku walczyć Straż Miejska w Andrychowie.
Komendant straży Krzysztof Tokarz zapowiedział rozszerzone kontrole w tym roku. Strażnicy będą sprawdzać, czy szamba są regularnie opróżniane.
W rozmowie z Radiem Andrychów Krzysztof Tokarz przestrzega mieszkańców, że nie wystarczy deklaracja, ani faktura za wywóz nieczystości.
Mieszkańcy powinni dysponować również umową z firmą, która zajmuje się opróżnianiem szamb. To dla straży miejskiej będzie potwierdzeniem, że rzeczywiście wywóz jest realizowany.
Na samym początku, jak zleca się taką usługę, muszą być powiązane dwie rzeczy. Musi być umowa podpisana na wywóz nieczystości i jednocześnie sukcesywne potwierdzenie usługi w postaci faktury - radzi komendant straży miejskiej w Andrychowie.
Komendant przypomniał też, że niedawno od 10 lutego w całej gminie Andrychów obwiązuje nowelizacja przepisów dotyczącą bezodpływowych zbiornikach. Jak wskazał komendant, teraz właściciele nieruchomości mają obowiązek minimum raz na sześć miesięcy opróżniać szamba. W przypadku zaś oczyszczalni ścieków taki obowiązek dotyczy minimum 12 miesięcy.
Dyskusja: