Wójt Lanckorony, Tadeusz Łopata poinformował mieszkańców, że osoby poszkodowane wskutek osuwisk w 2010 roku, które przekazały grunt gminie Lanckorona i są zainteresowane jego zakupem, zgłaszały się osobiście lub przesłały pisemny wniosek do Urzędu Gminy w Lanckoronie. Chętni do zakupu mają czas do 10 lutego tego roku.
Przypomnijmy. W maju 2010 roku Polskę nawiedziły intensywne opady deszczu, które w wielu regionach doprowadziły do powodzi i podtopień. W Lanckoronie opady spowodowały uruchomienie się osuwiska.
Ziemia osunęła się w Podchyniu - Izdebnik, Łaśnicy - Lanckorona, Skawinkach - Godnówka, Malatówka, Izdebnik - Chatałówka, Izdebnik - Kosmyrówka.
Ponadto w dniach 14, 15,16 maja 2010 roku zalane zostały tereny w rejonie potoku Jastrząbka w miejscowości Jastrzębia i Izdebnik. Zalanych zostało 7 budynków mieszkalnych wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Zalany został Pawilon Sportowy wraz z płytą boiska sportowego w miejscowości Izdebnik. Zalany Zespół Szkół w Skawinkach – woda dostała się do piwnic, która została na dzień dzisiejszy wypompowana. Zalany budynek Gminnego Zakładu Budżetowego w Lanckoronie. Zniszczone zostały drogi gminne na terenie całej Gminy o łącznej dł. około 10,0 km. Ewakuowano 130 osób, które nie mają powrotu do swoich budynków mieszkalnych - mogliśmy przeczytać w jednym z pierwszych raportów ówczesnej wójt Lanckorony Zofii Oszackiej.
Jeszcze w tym samym roku pojawiły się oferty przekazania gruntów pod budowę nowych domów w innych miejscach gminy. Dużą działkę przekazała Archidiecezja Krakowska. Lanckorona otrzymała dotację celową z budżetu państwa na sfinansowanie odbudowy 24 budynków mieszkalnych zniszczonych na osuwiskach w gminie Lanckorona wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na gruntach stanowiących własność Gminy Lanckorona wybudowano 23 budynki mieszkalne, zaś 1 na gruncie prywatnym , na który Gmina miała prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W ciągu kolejnych lat nowe budynki przy ulicy Karola Wojtyły były zagrożone przez nowe osuwisko, które spowodowało zapadnięcie się parkingu (2018 rok). Kolejne osuwisko ujawniło się w Łaśnicy w 2021 roku po ulewie. Ziemia ze skarpy osunęła się na lokalną drogę.
W miejscach, w których co jakiś czas uruchamiają się osuwiska, ciągle mieszkają ludzie. Są bardzo przywiązani do swojej ziemi. O swojej ziemi cały czas pamiętają też ofiary osuwisk z 2010 roku. Teraz będą miały okazję odzyskać swoje działki. Czy oferta okaże się atrakcyjna?
Dyskusja: