Od 10 lat w Polsce prawa jazdy wydawane są "terminowo". Maksymalna liczba lat, na jakie zostaje wydane popularne prawo jazdy kategorii B to 15. Na rynku pozostaje jednak spora liczba dokumentów wydawanych przed 2013 stycznia i to właśnie ich dotyczy ostatnia burza w internecie.
Ktoś rzucił hasło o konieczności natychmiastowej wymiany bezterminowego prawa jazdy. Okazuje się, że to wierutna bzdura, a masowa wymiana bezterminowych praw jazdy rozpocznie się dopiero w 2028 roku.
Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wadowicach - w związku z licznymi zapytaniami i informacjami medialnymi - informuje, że obowiązkowa wymiana bezterminowych, laminowanych praw jazdy rozpocznie się od 19 stycznia 2028 roku i trwać będzie do 18 stycznia 2033 roku. Terminy wymiany określone zostaną przez ministra właściwego do spraw transportu w drodze rozporządzenia - czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego w Wadowicach.
Obecnie o wydanie nowego dokumentu wnioskować należy w przypadku: utraty ważności, zmiany nazwiska posiadacza lub zagubienia/zniszczenia prawa jazdy. Nawet zmieniając miejsce zamieszkania, nie trzeba wymieniać bezterminowego prawa jazdy. Warto bowiem tutaj dodać, że dopiero od 2019 roku na blankietach nie jest wpisywane miejsce zamieszkania.
W czasie wymiany praw jazdy nie trzeba będzie od nowa zdawać egzaminów. Wystarczy złożyć wniosek i opłacić odpowiednią opłatę, która zostanie dopiero ustalona.
Inna sytuacja ma miejsce w przypadku terminowych praw jazdy. Po upłynięciu terminu ważności, kierowca musi zrobić badania lekarskie i z pozytywnym wynikiem udać się do urzędu z wnioskiem o przedłużenie ważności.
Dyskusja: