W Kalwarii Zebrzydowskiej nie zwlekają ze sprzedażą węgla mieszkańcom. Gmina szybko podpisała stosowne umowy i od kilku dni mieszkańcy mogą już korzystać z zakupu.
Zainteresowanych zakupem węgla kamiennego jest 750 gospodarstw, co przekłada się na 1000 ton węgla kamiennego do realizacji w okresie do 31 grudnia 2022 r. z podziałem na trzy asortymenty: kostka, orzech, ekogroszek. Wnioski są rozpatrywane według kolejności złożenia - poinformowali urzędnicy miasta.
Po 1 stycznia Kalwaria zamierza nadal kontynuować program.
Ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1,5 tony do 31 grudnia oraz 1,5 tony od stycznia 2023 r.
Węgiel jest dostarczany z polskich kopalni: Zakład Górniczy Janina w Libiążu oraz Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.
Zakupione przez samorząd paliwo składowane jest w trzech składach węglowych, z którymi miasto podpisało umowy. Są to składy w Kalwarii Zebrzydowskiej, Przytkowicach i Leńczach.
Jak się okazuje, Kalwaria Zebrzydowska sprzedaję węgiel po cenach konkurencyjnych w stosunku do innych gmin w regionie. Tutaj udało się tak zorganizować system sprzedaży, że cena jednej tony wynosi 1800 złotych. Dla porównania w Wadowicach jest drożej i cena jednej tony węgla sprzedawana przez samorząd wynosi 1900 zł.
Jednocześnie składy węglowe narzuciły dodatkową opłatę. Koszt usługi transportowej od 1 tony będzie wynosił 50 zł dla miejscowości Kalwaria Zebrzydowska, Przytkowice, Leńcze natomiast dla pozostałych ościennych miejscowości z terenu gminy. Za dodatkową usługę workowania trzeba zapłacić 200 złotych.
Dyskusja: