O tym, że magazynowanie wodoru jest dość kłopotliwe napisano już wiele prac specjalistycznych. Gaz sam w sobie jest lekki, ale aby go ujarzmić potrzeba naprawdę ciężkich lub drogich metali.
W związku z poszukiwaniem nowych paliw naukowcy szukają sposobów na ekonomiczne "opakowanie" wodoru, tak by mógł się przydać m.in. w motoryzacji.
Między innymi nad tym pracować będzie centrum badań technologii magazynowania wodoru, które ma powstać w Andrychowie.
Firma Techlast, która buduje w strefie przemysłowej swój zakład, otrzymała właśnie zgodę na powiększenie terenu magazynowo - produkcyjnego wraz z infrastrukturą.
Burmistrz Andrychowa, po konsultacji z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie, wadowickim sanepidem oraz Wodami Polskimi zdecydowali, że nie jest wymagane dla tego przedsięwzięcia przeprowadzenie tak zwanego oddziaływania na środowisko. Chociaż sam Urząd Miasta w Andrychowie przyznał, że "planowane przedsięwzięcie należy do kategorii przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko".
Centrum badawcze nad magazynowaniem wodoru powstanie więc przy ulicy Biała Droga, między ulicami Strefową i Przemysłową. Inwestor otrzymał kilka ważnych warunków, które musi spełnić zarówno przy samej budowie, jak i później przy eksploatacji terenu.
Techplast już wcześniej opracował nagradzany wysokociśnieniowy pojemnik wielkości gaśnicy. Nowoczesna technologia produkcji, oparta została na tworzywie PET wzmocnionym włóknami węglowym, szklanymi, aramidowymi czy kewlarowymi i pozwoliła na zmniejszenie wagi takiego pojemnika o kilkadziesiąt procent. Produkt ten stosowany jest m.in. w branży gaśniczej.
Czy i tym razem uda się stworzyć odpowiedni pojemnik?
Atrakcyjność wodoru jako źródła energii wynika z tego, że można go stosunkowo łatwo pozyskiwać z gazu ziemnego oraz wody, która jest też jedynym produktem jego spalania lub utleniania tlenem. Jednocześnie jest bardzo energetyczny. Trudniej z opakowaniem.
Dyskusja: