Na dziesięć samorządów gminnych, żaden na razie nie zamierza przystąpić do zakupu i dystrybucji węgla dla mieszkańców. Do tego programu zachęca od dwóch tygodni rząd. W powiecie wadowickim nawet w gminach, gdzie rządzi PiS, samorządowcy nie kapią się do sprzedaży węgla mieszkańcom po preferowanych cenach ok 2000 zł za tone.
Warto dodać, że rozwiązanie, które wymyślił rząd, nie m jeszcze stosownych regulacji. Samorządowcy skarżą się, że zarówno urząd, jak i podlegle im podmioty, jak zakłady budżetowe nie mają w swojej działalności dystrybucji paliwami stałymi, nie mają infrastruktury, a zamówienie na paliwa musiałoby przechodzić przez przetargi.
Takimi spółkami dysponują w powiecie tylko burmistrzowie Andrychowa i Wadowice, ale w miastach powiatu na razie nie uruchomiono takiej usługi dla mieszkańców.
W powiecie wadowickim wstępne zainteresowanie dystrybucją węgla wyrazili w ostatnich dniach burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augusty Ormanty i wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.
Nasz zakład komunalny węgla jednak sprzedawać nie może. Rozmawiamy z miastem Sułkowice, by być może razem przystąpić do tego programu - mówił nam we wtorek wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.
Samorządy czekają jeszcze z ostateczną decyzją na regulacje prawne, bo w sprawie dystrybucji węgla jest wiele wątpliwości prawnych.
Samorządy, które realizują zakup i dystrybucję węgla mogą to robić w oparciu o istniejące przepisy, ale żeby zapewnić im absolutną pewność, w ustawie, którą procedujemy będzie zawarty bardzo jasny przepis dotyczący tej kwestii - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
We wtorek odbyło się spotkanie m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich.
Po tym spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker mówił, że wiele samorządów wyraziło chęć współpracy w kwestii dystrybucji węgla pod warunkiem wprowadzenia nowych rozwiązań ustawowych.
W tej chwili pracujemy wspólnie nad tymi rozwiązaniami, żeby te samorządy, które chcą - mogły tego typu działania realizować - powiedział.
Dodał, że chodzi m.in. o kwestię wątpliwości niektórych samorządów dotyczących podstawy prawnej, zamówień publicznych, bądź możliwości zlecania tych działań także innym podmiotom.
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu został zapytany o to, czy wobec braku odpowiednich mechanizmów prawnych do tego, aby zająć się dystrybucją węgla samorządy, które teraz się tym zajmują robią to nielegalnie.
Nie, te samorządy, które się teraz tym zajmują, realizują zakup węgla i jego dystrybucje, które można jak najbardziej również oprzeć o istniejące zapisy ustaw. Jednak, aby zapewnić absolutną pewność wszystkim tym, którzy są sceptyczni, którzy mają pewne obawy, to w ustawie, którą procedujemy będzie zawarty bardzo jasny przepis dotyczący tego, że samorządy wszystko to mogą robić - powiedział premier.
Dodał, że chodzi nie tylko o te samorządy, które podejmą się tego po wejściu w życie ustawy, ale również o te, które robią to teraz.
Dyskusja: