Do 30 czerwca 2022 r. trzeba złożyć deklarację do CEEB z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i rodzaju spalanych paliw. Dotyczy to urządzeń grzewczych uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. w już istniejących budynkach.
Tak zwany "spis kopciuchów", to tworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakich źródeł ciepła używa.
W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Nowy obowiązek dotyczy także obiektów usługowych.
Deklarację CEEB składa się na urzędowym formularzu (do pobrania w urzędach gmin lub miast bądź ze strony zone.gunb.gov.pl). Właściciel (lub zarządca) budynku wypełnioną deklarację składa do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Z danych Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego gmina Wadowice ma wprowadzonych 34% deklaracji (3147/9110). To ciągle za mało, warto zatem zrobić to jak najszybciej.
Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) "poweźmie o tym informację", możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu.
To jednak nie koniec ważnych informacji związanych z tymi przepisami. Osoby, które kupują węgiel bezpośrednio na kopalni nie powinny zapomnieć o złożeniu deklaracji CEEB. Wymóg posiadania przy sobie deklaracji złożonej do CEEB wprowadziła Polska Grupa Górnicza S.A.
Przedłożenie pełnomocnictwa do odbioru węgla wraz z kopią deklaracji CEEB wymagane jest dla każdej osoby, która kupiła węgiel z odbiorem osobistym na terenie kopalni - czytamy na stronie Polskiej Grupy Górniczej.
W przypadku złożenia deklaracji w formie on-line, można dostarczyć wydruk dokumentu z systemu, pobierając go do pliku pdf. z unikalnym identyfikatorem deklaracji.
Natomiast w przypadku złożenia deklaracji bezpośrednio w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy, można dostarczyć kopię dokumentu potwierdzonego przez powyższe organy o złożeniu deklaracji CEEB. W takim przypadku w terminie do 6 miesięcy od dnia złożenia ww dokumentu należy dostarczyć do PGG S.A. zweryfikowany oryginał deklaracji.
Prosimy wszystkich mieszkańców chcących zakupić węgiel od PGG o kontakt z pracownikami Urzędu Gminy Stryszów w sprawie weryfikacji złożonej deklaracji, przed złożeniem zamówienia/zakupem węgla na kopalni. Tel. (33) 879 74 12, 879 77 44. Pomoże to uniknąć niepotrzebnych problemów przy jego odbiorze - informuje Urząd Gminy w Stryszowie.
Info: gunb.gov.pl/ UG Stryszów
Dyskusja: