Sejmik Województwa Małopolskiego ustalił maksymalny areał upraw maku niskomorfinowego oraz konopi włóknistej. W całej Małopolsce zwiększono areały, ponieważ w ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie rolników dla tych upraw.
W całym powiecie wadowickim dopuszczone będzie uprawianie konopi na powierzchni łącznie 51 hektarów. W Wadowicach i Andrychowie będzie można uprawiać konopie na terenach łącznie obejmujących po 10 hektarów gruntów rolnych. tak samo w gminach Mucharz, Spytkowice i Wieprz. Jeden hektar uprawy konopi siewnych dopuszczono w Lanckoronie.
W Polsce można uprawiać konopie włókniste wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa innych konopi jest zabroniona.
Popularny narkotyk marihuana pozyskiwana jest głównie z konopi indyjskich, choć również konopie siewne nie są wolne od substancji psychoaktywnych.
Uprawę konopi włóknistych w Polsce reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 r, która zobowiązuje producentów konopi do uzyskiwania zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji.
Taka informacja jest gminie potrzebna, ponieważ musi ona wystąpić do marszałka województwa, który określa rejony uprawy konopi.
Znaczenie gospodarcze konopi w naszym kraju wynika z możliwości ich wielostronnego wykorzystania przemysłowego.
Włókno konopne jest mocne i odporne na procesy gnilne, toteż nadaje się na do wyrobu przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach większego uwilgotnienia. Jest wykorzystywane przede wszystkim do wyrobu materiałów izolacyjnych, materiałów sanitarnych oraz różnego rodzaju materiałów kompozytowych stosowanych w budownictwie, przemyśle meblarskim i motoryzacyjnym.
Pozyskiwana z włókna celuloza jest cenionym surowcem papierniczym. Jego mniejsze wykorzystanie niż dawniej obserwuje się w przemyśle odzieżowym – choć ubrania z konopi są lekkie, przewiewne, oddychające i wytrzymałe.
Wszechstronne zastosowanie mają również nasiona konopi i tłoczony z nich olej w przemyśle spożywczym – olej i nasiona konopi są cenione ze względu na dużą wartość odżywczą. Z oleju konopnego można produkować olej napędowy.
Ze względu na zawartość wielu substancji leczniczych, wykorzystuje się konopie włókniste jako lek przeciwlękowy, przeciwbólowy, przeciwpsychotyczny, przeciwzapalny, przeciwutleniający, przeciwskurczowy oraz jako antybiotyki. Odpady poprodukcyjne można wykorzystywać jako paszę, zaś nasiona jako karmę dla ptaków. Uzyskiwany z konopi duży plon biomasy może stanowić cenny, odnawialny surowiec energetyczny.
Dyskusja: