Pierwszy dzień jesieni mamy już za sobą, ale dopiero teraz ta pora roku daje o sobie znać. Jest chłodniej, pada deszcz, niskie ciśnienie nie rozpieszcza osób wrażliwych na jego zmiany.
Niestety mamy też pierwsze złe statystyki dotyczące pyłów zawieszonych. W nocy z poniedziałku na wtorek (28/29.09) wartość PM10 w Wadowicach przekroczyła o 116% normę. Zresztą nie trzeba było patrzeć na mapy Airly aby wyczuć nosem, że coś "jest na rzeczy".
Na szczęście w godzinach rannych wiatr przegonił złe powietrze w pasie od Bielska-Białej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mapa zanieczyszczeń świeci się tutaj na zielono.
Tymczasem w niedalekim Zatorze, czy Krakowie i na północ od niego, nie mają tyle szczęścia. Tam powietrze zatrzymało się w miejscowościach. Mimo silniejszych powiewów wiatru niż w naszym regionie, smog nie chce opuścić blokowisk.
Małopolska przygotowuje się do przyspieszenia działań antysmogowych. W poniedziałek (28.09) samorządowcy województwa zdecydowali podjęli odpowiednią uchwałę. Niemal jednogłośnie.
Małopolski Program Ochrony Powietrza zakłada m.in.: przyspieszenie wymiany starych kotłów na ekologiczne, likwidacja publicznych dotacji do kotłów węglowych, spisanie źródeł ciepła we wszystkich domach w regionie, zatrudnienie ekodoradców w każdej gminie, błyskawiczne kontrole domostw podejrzanych o spalanie śmieci, zakaz używania kominków w dni smogowe, czyli po przekroczeniu poziomu dopuszczalnego 50 mikrogramów na metr sześcienny średniodobowo.
Oznacza to, że w niektórych miejscowościach w Małopolsce nie będzie można używać kominków nawet przez większą część zimy - powiedział portalowi Interia Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora środowiska.
Ważne będzie też szerokie promowanie odnawialnych źródeł energii oraz państwowych dotacji do ocieplenia domów i wymiany kotłów. Okazuje się bowiem, że zaledwie 20 % Małopolan wie, że istnieje w województwie uchwała antysmogowa.
Większość tych zapisów dotyczy miasta Kraków i zaczną obowiązywać od 2022 roku. Władze Małopolski wspierać będą gminy, by te wprowadzały własne uchwały antysmogowe.
Dyskusja: