W listopadzie 2012 roku rząd zaproponował ustawę pod tytułem "umorzenie należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność".
Ustawa przewiduje umorzenie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, odsetek za zwłokę od ww. składek, opłaty prolongacyjnej, kosztów upomnienia, opłaty dodatkowej, a także kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.
Dodatkowo jeśli wniosek o umorzenie zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wszystkie nieopłacone w tym samym czasie składki zdrowotne także zostaną umorzone.
Na taki "dar" nie mogą liczyć ci, wobec których już rozpoczęto egzekucję i w pierwszej kolejności "ściągnięto" należności za składki ubezpieczenia społecznego, a do spłaty pozostało tylko zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub Fundusz Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych .
Nie można też odzyskać już wpłaconych składek w ramach ustawy abolicyjnej. Na umorzenie długu nie mogą liczyć także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które jednocześnie pobierały świadczenie emerytalne lub rentowe i ciążył na nich wyłącznie obowiązek opłacania składki zdrowotnej.
Wniosek o umorzenie należności z tytułu składek można złożyć osobiście, w formie pisemnej, w dowolnej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, lub za pośrednictwem poczty. Termin składania wniosków mija 15 stycznia.
Dyskusja: