Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II oraz Wadowicka Biblioteka Publiczna dołączył w tym roku do ogólnopolskiej akcji Narodowe czytanie. W sobotę czytanie dzieła Sienkiewicza biblioteka zorganizowała na rynku.
Tymczasem wieczorem w muzeum w kameralnej oprawie saloniku mieszkania Wojtyłów "Quo Vadis" czytał znany krakowski aktor Jerzy Fedorowicz wraz z synem Jerzym Fedorowiczem.
To nie koniec akcji, bo muzeum zapowiada kolejne spotkania. Mają czytać ciekawi i znani ludzie, akcja potrwa do połowy listopada.
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza - w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
Podczas akcji w wielu miejscach Polski czytana jest najbardziej znana powieść polskiego noblisty. "Quo vadis" to nie tylko najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, ale też jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści. Do 2016 r. została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby. Podczas gdy w Polsce zarejestrowano do tej pory niespełna 200 wydań powieści, w językach włoskim i niemieckim było ich po prawie 300, co świadczy o jej międzynarodowej popularności.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwi przeczytanie "Quo vadis" w ciągu jednego dnia. Pozwoli również wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
Narodowe Czytanie 2016 w naszym Muzeum :) "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czytali dla zebranych w salonie Wojtyłów...
Opublikowany przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II na 3 wrzesień 2016
Dyskusja: