Dołożono 26 specjalnych kapsuł, a w nich ziemię m.in. z Brazylii, Bułgarii, Chile, Gabonu, Libanu, Azerbejdżanu, Madagaskaru, Senegalu, Argentyny, Kanady, Słowenii czy Szwajcarii.
Zdaniem Michała Jakubczyka z wadowickiego muzeum papieskiego, to swoista forma aktywnego udziału zwiedzających w tworzeniu wystawy.
Przybywając do Domu Rodzinnego Jana Pawła II niektórzy przywożą niewielkie ilości ziemi, które po dezynfekcji sukcesywnie umieszczamy na ekspozycji w strefie poświęconej podróżom apostolskim Papieża Polaka – wyjaśnił dyrektor muzeum ds. programowych. Nie da się tego robić zbyt często, bo kasety z ziemią wkładamy pod umieszczone w podłodze potężne szyby ważące po 150 kg. Przeddzień inauguracji Światowych Dni Młodzieży wydał nam się bardzo dobrą okazją, by to zrobić na oczach zwiedzających.
Do tej pory w strefie Muzeum poświęconej podróżom apostolskim Jana Pawła II zgromadzono ziemię z 84 miejsc.
Otwarte w kwietniu 2014 roku Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach prezentuje za pomocą multimedialnej i interaktywnej narracji życie oraz dziedzictwo papieża-Polaka. Przebudowę placówki zaprojektowali Barbara i Jarosław Kłaputowie – twórcy koncepcji m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ekspozycja mieści się na czterech kondygnacjach i jest w pełni nowoczesną, multimedialną, interaktywną wystawą ukazującą różne aspekty i etapy życia oraz dorobku papieża-Polaka. Jest to zarazem pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie.
/źródło KAI
Dyskusja: