Jedną z pierwszych decyzji nowego wojewody małopolskiego (PiS) jest przywracanie czci miejscom pamięci wojennej. Józef Pilch chce przeprowadzić rewaloryzację kilku cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej. Pod uwagę wzięto nekropolie m.in. w Brzesku, Krakowie, Tarnowie i Wadowicach.
Przy pomocy dotacji z Unii Europejskiej obędzie się bez większych wkładów własnych. Najlepiej wyjdzie na tym samorząd Wadowic, który bez zbędnego wysiłku będzie mógł się pochwalić odnowionym miejscem historii.
Radni upoważnili Mateusza Klinowskiego do zawarcia umowy z wojewodą w tej sprawie. Wadowicki cmentarz ma być odrestaurowany, ma zyskać m.in. nowe instalacje elektryczne i kompleksową odnowę powierzchni. Miasto ma po prostu nie stwarzać problemów przy podejmowanych przez województwo pracach, a także monitorować teren, pomóc w wydaniu broszury informacyjnej i zorganizować uroczystości związane z historią I wojny światowej.
Jak zapewniają władze województwa wadowicki cmentarz trafi do specjalnego katalogu nekropolii Galicji Zachodniej.
Cmentarz wojenny położony jest obok cmentarza komunalnego założonego w latach dziewięćdziesiątych XX w. Oba obiekty oddzielone są od siebie ogrodzeniem. Cmentarz wojenny założono w 1849 roku, ale obecny wygląd uzyskał w 1967 roku. Wówczas na nowo wytyczono kwatery, obramowano mogiły i utwardzono alejki. Cmentarz podzielono na dwie części: jedną, upamiętniającą żołnierzy i partyzantów polskich, drugą, upamiętniającą żołnierzy radzieckich.
Pochowano tu m.in. żołnierzy austriackich zmarłych w Wadowickim szpitalu wojskowym. Do początku 1915 roku pogrzebano tu około 1500 żołnierzy. W czasie I wojny światowej cmentarz był oznaczony numerem 473. Wówczas spoczęło na nim 1206 żołnierzy ze wszystkich armii walczących w Galicji. Według Kroniki Klasztoru Karmelitów Bosych w Wadowicach na cmentarzu pochowano również kilka tysięcy osób przebywających w szpitalu wojennym i w obozie dla jeńców. W latach 1918 – 1921 na cmentarzu pogrzebano, zmarłych w szpitalu, 2160 jeńców z Armii Czerwonej, internowanych Ukraińców oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Na cmentarzu spoczęły również szczątki 1498 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w II wojnie światowej.
https://www.wadowice24.pl/nowe/kultura/3970-ten-cmentarz-to-wizytowka-wstydu-na-szczecie-wojewoda-odnowi-sypiaca-sie-nekropolie.html#sigProGalleria7df66132e5
Dyskusja: