Od 22 lat spotykają się na cmentarzu komunalnym w Andrychowie, z wyjątkiem roku pandemicznego 2020, by wziąć udział w zbiórce pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.
Fakt iż kwesta prowadzona jest co roku i już tak długą tradycją, a dodatkowo wspierana przez znane osoby, powoduje, że mieszkańcy chętnie biorą w niej udział. Nie ma wątpliwości, że Towarzystwo Miłośników Andrychowa wykorzysta pieniądze na ratowanie zapomnianych grobów. Akcję towarzystwa co roku wspiera i organizuje również Hufiec ZHP Andrychów im. Szarych Szeregów.
Jak informuje Towarzystwo Miłośników Andrychowa, po wstępnym przeliczeniu datków w tym roku uzbierano 21 tys zł 21 Euro, 100 koron czeskich oraz ćwierćdolarówkę. Organizatorzy dziękują wszystkim darczyńcom za hojne dary.
Na cmentarzu komunalnym razem z wolontariuszami kwestowali burmistrz m.in. Tomasz Żak, poseł Marek Polak, radni Czesław Rajda i Sebastian Mlak, sympatycy TMA, hufiec andrychowskich harcerzy, prawie 60 licealistek i licealistów, rodzina Żebrackich i Klaczaków, członkowie TMA wraz prezesem Andrzejem Janusem.
Kwestarze zbierali w tym roku pieniądze na odnowienie grobów Hörunterów i Chlebowskich. Pieniądze na ten cel gromadzone są na subkoncie kwesty i czekają na wydatkowanie zgodnie z harmonogramem założonych prac konserwatorskich. Odnowienie grobowca rodziny Hörunterów i Chlebowskich jest okazją do przypomnienia zasług Antoniego Chlebowskiego dla Andrychowa.
Chlebowski był andrychowskiego poczmistrzem w latach 1899-1939, a także radnym i kasjerem gminy i miasta Andrychów. Ponadto dyrektorem i przewodniczącym Stowarzyszenia Oszczędności i Pożyczek w Andrychowie, członkiem wydziału Czytelni Urzędniczej w Andrychowie, członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", działaczem społecznym – skarbnikiem i długoletnim prezesem Czytelni, prezesem i członkiem honorowym Katolickiego Stowarzyszenia „Ochronka".
Grobowiec rodziny Hörunterów i Chlebowskich ma dokładne 109 lat. Został zaprojektowany i wybudowany przez Karola Korna z Bielska. Korn pochodził z Wadowic. W Andrychowie zaprojektował dom Felixa w Rynku (tzw. Dom Partii), Synagogę, zabudowania Fabryki Czeczowiczków oraz kaplicę grobową dla Hörunterów, w której spoczął A. Chlebowski wraz z pierwszą żoną Otylią z Horunterów, drugą żoną Agnieszką z Orkiszów oraz jej rodziną. Pierwsza żona Antoniego, Otylia z Hörunterów (1868–1920) była c.k. oficjantką pocztową, córką Jana (pierwszego pocztmistrza miasta) i Eugenii z Litwińskich. Była jedną z pierwszych kobiet zasiadających w Radzie Miejskiej Andrychowa.
Dzięki akcji andrychowskiego towarzystwa przez 22 lata udało się już odnowić 13 zabytkowych form nagrobnych, jeden nagrobek słupowy pozostaje w pracowni konserwatorskiej. Stowarzyszenie opiekuje się 26 miejscami pochówków osób znanych, zasłużonych dla miasta oraz anonimowych, których nagrobki mają unikatową, historyczną formę. W drobne prace remontowe i porządkowanie grobów wiosną i jesienią zaangażowane są szkoły: CKZiU im. T. Kotarbińskiego w Andrychowie oraz I Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Andrychowie. Działania towarzystwa wspiera 15 andrychowskich firm. Przez 22 lata na rzecz ratowania zabytkowych grobów kwestowało już 1300 wolontariuszy.
Osoby, które nie mogły wrzucić datku do książki kwestarskiej, a chciałyby wesprzeć działania, mogą dokonywać wpłat na specjalne SUBKONTO kwesty w Banku Spółdzielczym w Andrychowie Nr konta 15 8110 0000 2001 0000 0680 0002 Towarzystwo Miłośników Andrychowa ul. Krakowska 69, 34-120 Andrychów.
Dyskusja: