Ukształtowany w ciągu wieków system poddaństwa chłopów wobec stryszowskiego dworu obejmował szereg różnych świadczeń, od obowiązku „oprzędzania z dworskiego włókna sztuki przędzy" po odrabianie pańszczyzny nawet 156 dni w roku.
Sytuacja chłopów stopniowo zaczęła się zmieniać pod koniec XVIII wieku na skutek przeprowadzanych przez władze austriackie reform, których szczytem był proces uwłaszczenia.
Jak wyglądało poddaństwo chłopów w okresie staropolskim? Kim byli poddani stryszowskiego proboszcza? Czy w Stryszowie dochodziło do buntów chłopskich? Jaki wpływ na poprawę losu chłopów miała władza austriacka? Odpowiedzi na te pytania padną podczas październikowego wykładu.
Poza tym na podstawie zachowanego materiału archiwalnego przeanalizujemy dokładnie proces uwłaszczenia chłopów w Stryszowie i Dąbrówce oraz przyjrzymy się dworsko-chłopskiej „wojnie" o serwituty w Łękawicy – mówi Justyna Żarnowska-Żmijowska kierownik oddziału, Dwór w Stryszowie.
Wykłady prowadzi Michał Makówka, rodowity stryszowianin, student Instytut Historii UJ; prowadzi dział historyczny w gminnym kwartalniku „Z perspektywy gminy Stryszów". Od 2019 roku jako wolontariusz współpracuje z Działem Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu, prowadząc zajęcia edukacyjne dla dzieci i rodziców (grup rodzinnych). Popularyzator historii Stryszowa, pasjonat genealogii oraz heraldyki. Obecnie przygotowuje materiały do opracowania publikacji na temat postaci historycznych ze Stryszowa.
Zapisy pod nr tel.: 338797489 oraz adresem dworstryszow@wawelzamek.pl
}} Kolejne wykłady:
27 listopada - Stryszowskie nazwiska i nazwy miejscowe
18 grudnia - Niełatwa praca „pionierów oświaty" – dzieje szkolnictwa w Stryszowie.
Dyskusja: