Złote Popołudnie to spotkanie dla pasjonatów XIX wieku – jego historii, kultury i obyczajów – ale także dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą epoką i chcą dać się wciągnąć w nią głębiej.
Impreza, która organizowana jest na terenie Dworu w Stryszowie, z założenia ma charakter popularyzatorski.
Staramy się nikomu nie utrudniać uczestnictwa, a nasz dresscode nie jest surowy; chcemy, by jak najwięcej osób wzięło udział w wydarzeniu, złapało naszego "bakcyla" i chciało w przyszłości współtworzyć społeczność pasjonatów XIX stulecia razem z nami. Podczas Złotego Popołudnia realizowany jest program zawierający elementy artystyczne, edukacyjne, popularno-naukowe odnoszące się do epoki - czytamy w opisie imprezy.
Machina do podróży w czasie rusza 16 lipca 2022 roku, o godzinie 14:00. Dla osób, które będą chciały bardziej aktywnie wziąć udział w spotkaniu przygotowano kilka atrakcji.
O godzinie 15.00 zaplanowano wspólny polonez na powitanie (dziedziniec przed dworem) prowadzenie: Teatr Tańca Terpsychora, Szkoła Tańca Jane Austen, Kings Town Dancers. O godzinie 16.00 wernisaż wystawy „UKRYTE. Historia bielizny od średniowiecza po początek XX w." – kuratorskie oprowadzanie po wystawie (dr Maria Molenda) i pokaz ubierania gentlemana (Juliusz Zieliński, GRH „Ziemia obiecana").
Natomiast o godzinie 17.30 wykonane wspólne zdjęcie przed dworem, po którym uczestnicy zaproszeni są na „Bal u Telimeny – czyli tańce poważne i żywiołowe", a następnie na nieodzowne wybory najelegantszego gentelmana.
Na Złotym Popołudniu towarzyszyć nam będzie muzyka na żywo w wykonaniu Pani Justyny Grabowskiej oraz parująca herbata z samowara Pani Gabrieli Krysińskiej. Będzie można także zamówić wykonanie fotografii w technice kolodionowej u Mistrza Szwaczki oraz spotkać się z młodą artystką malarką Julią Janur i pięknymi chartami rosyjskimi z hodowli „Porcelanowa Piękność" - informują organizatorzy.
Aby wszystko było składne, warto ubrać się odpowiednio do epoki i zabrać ze sobą kosze piknikowe.
Wstęp na Złote Popołudnie jest bezpłatny, w przypadku deszczowej pogody wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc. Z uwagi na zabytkowy charakter dworu liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o przesyłanie zapisów na adres: maciej.walasek@nomina.pl - dodają organizatorzy.
Dyskusja: