Podobno kalwarian niegdyś przezywano "ogórcorzami". Wszystko za sprawą ogórków sprzedawanych jako przysmak na dróżkach podczas letnich uroczystości odpustowych.
Co ciekawe same ogórki pochodziły z upraw z okolic Wadowic, głównie Choczni. Przysmak podawany z beczki z wodą kiszoną, wraz z chlebem okraszonym czasami na bogato smalcem, w letnie upały był potrawą masowo konsumowaną przez pielgrzymów. Na jej popularność wpływ miała też niska cena.
O tym, jak powszechne w świadomości miejscowych było stereotypowe myślenie, świadczyć mogą słowa papieża Jana Pawła II, który w 1999 roku w przemówieniu na rynku w Wadowicach, wracając do czasów młodości, przypomniał:
Nazywali kalwarianów - ogórcorzami, a wadowiczan – flacorzami, a żywczan – szczupakami, sam smak ... - mówi Jan Paweł II 16 czerwca 1999 roku
Warto dodać, że samo przezwisko "ogórcorze" przed laty nie cieszyło się w Kalwarii Zebrzydowskiej nobilitacją i było uznawane za obraźliwe. Papieskie wspomnienie jakoś to zmieniło i w Kalwarii Zebrzydowskiej uznano po tych słowach, że to nawet zabawne.
W tym roku w Kalwarii Zebrzydowskiej postanowili wokół tego stereotypu stworzyć nawet pomysł festiwalu. Impreza nawiązująca do dawnej tradycji organizowana będzie przez Stowarzyszenie Św. Jana Pawła iI i i LGD "Gościniec 4 Żywiołów" i wspierana przez Urząd Miasta.
Już oficjalnie ... podpisałem dziś umowę na dotację/grant w wysokości 18 tys. zł z przeznaczeniem na organizację Festiwalu „Ogórcorze". Grant otrzymało Stowarzyszenie Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej w ramach projektu Lokalna Grupa Działania "Gościniec 4 Żywiołów" - poinformował Tomasz Baluś z Urzędu miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Organizatorzy mają nadzieję, że przypadnie do gustu zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym.
Będziemy promować „ogórka kalwaryjskiego", starsi zapewne wiedzą skąd taki pomysł, a młodsi właśnie poprzez organizacje tego projektu dowiedzą się, że kiedyś słynęliśmy z ogórków i nazywali nas Ogórcorzami. W czasie festiwalu, największą gwiazdą będzie oczywiście ogórek, będziemy go degustować na wszelkie możliwe sposoby, zorganizowane zostaną konkursy dla Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy kulinarne, warsztaty dla dzieci, młodzieży, a także warsztaty zdrowego odżywiania. To wszystko przy dobrej biesiadnej muzyce - dodaje Tomasz Baluś.
Jak dodają urzędnicy, festiwal planują zorganizować w ostatni weekend sierpnia 2022.
Dyskusja: