Po rocznej przerwie Wadowicka Biblioteka Publiczna powraca z „Fantastyczną czyTOmanią" czyli IV edycją Wadowickiego Festiwalu Książki. W tym roku literacka impreza w dużej mierze zostanie poświęcona fantastyce, co znalazło też odzwierciedlenie w nazwie Festiwalu. Jest to ukłon w stronę Stanisława Lema - czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, którego uznano literackim patronem 2021 roku.
W ramach Festiwalu oprócz wielu spotkań autorskich (zaplanowanych na 24 i 25 września) przewidziano także ciekawe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Wadowicka Biblioteka już teraz zaprasza młodszych czytelników do udziału w dwóch wakacyjnych przedsięwzięciach, które swój finał będą mieć podczas jesiennej odsłony „Fantastycznej czyTOmanii".
Pierwszym z nich jest cykl trzydniowych warsztatów projektowania mobilnych gier na smartfona. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku 14-16 lat i będą prowadzone przez trenerów z firmy GOODBOOKS. Uczestnicy warsztatów przejdą cały proces projektowania gry, w tym: tworzenie fabuły, opracowanie mechaniki i zasad gry oraz kodowanie. W proces tworzenia gry zaangażuje się również lokalny pisarz Bartłomiej Jucha, autor powieści "Bank Violettkafer. Dział Depozytów Nadzwyczajnych", na motywach której oparta zostanie wirtualna rozgrywka. Na podstawie materiałów stworzonych przez uczestników warsztatów powstanie jedna wspólna gra – „Fioletowi Bankierzy". Gra będzie miała swoją oficjalną premierę podczas wrześniowego spotkania z Bartłomiejem Juchą i zostanie udostępniona dla wszystkich użytkowników biblioteki.
Warsztaty odbędą się w dniach 4-6 sierpnia, w godzinach 9.00-14.00. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na udział w warsztatach obowiązują zapisy! Można je dokonać telefonicznie (33 8234618) lub osobiście w Czytelni Wadowickiej Biblioteki Publicznej
Drugą wakacyjną inicjatywą, tym razem skierowaną do uczniów szkół podstawowych jest LEMoniada - konkurs plastyczny na najciekawszy model statku kosmicznego wykonany z materiałów z recyklingu.
Jak sama nazwa konkursu wskazuje inspiracją do tworzenia ekologicznych pojazdów, powinna być twórczość Stanisława Lema, zwłaszcza jego słynne „Bajki robotów". Prace można składać w Wadowickiej Bibliotece Publicznej do 4 września. Nagrodzone i wyróżnione modele statków kosmicznych zostaną zaprezentowane podczas wrześniowej odsłony „Fantastycznej czyTOmanii".
Szczegółowe informacje o wakacyjnych inicjatywach oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie Wadowickiej Biblioteki.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że organizacja Festiwalu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez Wadowicką Bibliotekę ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
}} Program warsztatów:
1 dzień – Tworzenie fabuły gry na podstawie treści legend. Teoria znaczącego wyboru, droga bohatera, historie paragrafowe. Efektem pracy będzie zajawka fabularna, bohaterowie i wstępny scenariusz gry. W drugiej części warsztatów uczestnicy zapoznają się z ActonTrack i z kolejnością procesu projektowania, testowania i osadzania gry w przestrzeni miejscowości korzystając z funkcji GPS - 5 godzin
2 dzień – opracowanie mechaniki i zasad gry (punktacja, etapy gry, momenty decyzyjne, typy zadań w grze), szukanie źródeł i treści online, rozpoczęcie procesu kodowania w ActionTrack. Metody pracy nad grafiką do gry. Wykorzystanie możliwości śledzenia rozgrywek, wielokrotnego uruchamiania gier, poznanie 3 trybów osadzania gier: GPS, kody QR i tryb quizu. Efektem pracy będą proste fragmenty gry połączone w zadania, które zostaną przetestowane w terenie - 5 godzin
3 dzień – proces projektowania i kodowania gry: tworzenie zadań, połączeń między nimi, praca nad trasą na mapie google, wykorzystanie i zastosowanie grafiki i materiałów multimedialnych. Testowanie, możliwości śledzenia rozgrywek, czytanie statystyk. Efektem pracy będą fragmenty wątków fabularnych gry - 5 godzin.
https://www.wadowice24.pl/nowe/kultura/16529-wadowicka-czytomania-to-nie-tylko-ksiazki-biblioteka-zaprasza-na-warsztaty-konkursy.html#sigProGalleria1bbf1bba0b
Dyskusja: