Wraz z początkiem roku Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał dofinansowania kilkunastu gminom w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Projekty, które otrzymają wsparcie finansowe dotycząc gospodarki wodno -ściekowej, odnowy centrów wsi, remontów i wyposażenia domów kultury, budowy boisk sportowych.
To ostatnia transza, którą udało się wygospodarować dzięki tak zwanym "oszczędnościom poprzetargowym". W powiecie wadowickim pieniądze trafią do Jaroszowic. To tam bowiem, parafia pw. Św. Izydora postanowiła odnowić okolice kościoła tak by skorzystać z tego mogli wszyscy mieszkańcy a także turyści.
Celem projektu jest szeroko rozumiana poprawa jakości życia mieszkańców wsi Jaroszowice oraz osób odwiedzających miejscowość, poprzez poprawę funkcjonalności otoczenia obiektów sakralnych posiadających ogromną wartość kulturalną i historyczną, dzięki remontowi placu przykościelnego. Dbałość o otoczenie kościoła przyczyni się również do zachowania dziedzictwa kulturowego - tak motywowali swój wniosek w parafii.
Projekt remontu placu przed kościołem opiewał na niebagatelną kwotę 296 582,57 zł i znalazł się na wojewódzkiej liście rezerwowej.
Początkowo w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" PROW 2007-2013 zakwalifikowano 88 projektów, a 49 projektów znajdowało się na liście rezerwowej. Stopniowo, w ramach uwalniania oszczędności, w porządku wynikającym z zatwierdzonej listy operacji podpisywano kolejne umowy o dofinansowanie - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Parafia w Jaroszowicach otrzyma 75 % kosztów kwalifikowanych, a więc 222 436 zł. Zaplanowane działania obejmują remont i utwardzenie placu przed kościołem parafialnym p.w. Św. Izydora w Jaroszowicach. Inwestycja powinna zakończyć się z dniem 30 czerwca 2015 roku.
Kościół w Jaroszowicach został wybudowany w latach 1860-1861. Gmina zakupiła od Jakuba Banasia sąsiedni dom z ogrodem. W tym miejscu stoi dziś plebania. Wkrótce okazało się, że zbudowany kościółek jest dość ciasny i nie mieści wszystkich wiernych. Ówczesny proboszcz ks Aleksy Bocheński w 1868 roku postanowił własnym kosztem go rozbudować. Przez 120 lat kościół w Jaroszowicach pełnił rolę kościoła filialnego, samodzielną parafię utworzono tu dopiero w r. 1980.
Dyskusja: