RYCZÓW - Zakończył się remont zabytkowej kaplicy, na cmentarzu w Ryczowie - poinformował wójt Spytkowic Mariusz Krystian. Inwestycję restauracji kaplicy wykonano dzięki wsparciu samorządu lokalnego.
Postępująca degradacja obiektu uświadomiła nam, że trzeba działać szybko i zdecydowanie. Całość prac kosztowała 280 tysięcy złotych. 100 tysięcy ryczowska parafia otrzymała z budżetu gminy.
Kolejne 100 tysięcy proboszcz parafii w Ryczowie Adam Ogiegło pozyskał ze środków europejskich dzięki aktywności gminy w stowarzyszeniu Dolina Karpia.
Pozostałą część stanowi wkład własny parafii. Efekt jest olśniewający!!! Za każdym razem będąc w tej okolicy podziwiam piękno tego obiektu!!! Oczywiście inwestycja dotyczyła części zewnętrznej kaplicy. Wnętrze musi poczekać na swoją kolej - cieszy się wójt Spytkowic.
Budowla pochodzi z poł. XIX wieku, wybudowana została jako kaplica grobowa rodziny Drohojowskich w 1861 roku.
Kaplicę pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiono na zamówienie Tytusa Drohojowskiego. Powstała jako mauzoleum dla jego przedwcześnie zmarłej żony Seweryny z domu Brandys. Kobieta zmarła 1860 roku, w wieku 30 lat, po 11 latach małżeństwa. Pan na Ryczowie niewątpliwie opłakiwał jej śmierć.
Nad portalem budynku znajduje się wotum dla zmarłej: „Na cześć i chwałę Bogu a ku pamięci zmarłej żony ś.p. Seweryny z Brandysów w smutku pogrążony mąż Tytus Drohojowski".
Kaplicę wybudowano w popularnym wówczas stylu neogotyckim, podobnie zresztą jak pałac w Ryczowie, który Tytus Drohojowski (zm. 1882) kazał sobie wybudować w Ryczowie. Wejścia do mauzoleum strzeże figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
Kaplica zdołała przetrwać ponad 150 lat, ale w bardzo złym stanie. W programie prac konserwatorskich zaznaczono, że wymaga ona remontu o charakterze wręcz ratunkowym.
Dyskusja: