W centrum zainteresowań i działań wszystkich instytucji związanych z edukacją jest i powinien być uczeń. Ma on prawo do tego, aby otrzymać wykształcenie najlepsze z możliwych, z wykorzystaniem jego potencjału umysłowego, z możliwością odkrywania swoich zdolności i rozwijania zainteresowań. Ale czy jest to możliwe z pominięciem tak ważnego w edukacji elementu jakim są nauczyciele? - pytają retorycznie nauczycielki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy.
Tak, tak! Nauczyciele powinny się ciągle szkolić, świat się bowiem zmienia. Dlatego często biorą udział w różnych kursach, ale czy przynoszą one efektu dla dzieci? To już pytanie do samych zainteresowanych i ich rodziców. Jak twierdzi jednak kadra szkoły w Brzeźnicy ich rozwój osobisty i zawodowy nauczycieli jest dla pożytku uczniów.
Planując projekt Kadra z Klasą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy pragnęliśmy wspomagać nauczycieli, którzy przez nabywanie doświadczenia w nowych dziedzinach i pogłębianie wiedzy z zakresu własnej specjalizacji, staną się nauczycielami chętnie słuchanymi przez uczniów i będą autorytetami młodzieży w procesie edukacyjnym i wychowawczym. Dzięki projektowi trwającemu od listopada 2016 r. do czerwca 2018 r. pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 124 857,02 zł. Przez te 18 miesięcy wiele się nauczyliśmy, odświeżyliśmy swoje poglądy na edukację, a przez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach przypomnieliśmy sobie jak to wszystko wygląda z perspektywy ucznia. Zintegrowaliśmy się ponownie ze sobą, ale i z nauczycielami z innych krajów, biorących udział w tych samych co my zagranicznych szkoleniach – opisują swoją drogę w Brzeźnicy.
W spersonalizowanych działaniach projektowych wzięło udział 21 nauczycieli z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Uczestniczyliśmy w 26 kursach eTwinning „Tydzień z..." w ramach samokształcenia, były to kursy dotyczące narzędzi on-line i różnego typu aplikacji przydatnych w edukacji.
Większość uczestników przez pół roku uczyła się języka obcego, w jakim miał być prowadzony kurs za granicą (język angielski i język niemiecki). Kursy odbyły się w czasie urlopów nauczycieli, czyli w wakacje: 6 osób uczestniczyło w kursie języka angielskiego, 6 w kursie TIK (Technologie Informacyjno – Komunikacyjne), 7 językowców w kursach metodycznych nauczania języka angielskiego i niemieckiego, a dyrekcja (2 osoby) w kursach dotyczących poprawy jakości pracy szkoły. Kraje w których miały miejsce kursy to Malta, Anglia, Niemcy, Hiszpania i Słowenia.
Jak zapewniają pracownicy szkoły - pozytywne efekty projektu można było zaobserwować w czasie bieżącego roku szkolnego.
Nauczyciele uczestniczący w zagranicznych szkoleniach chętnie dzielili się wiedzą i prezentowali nowoczesne metody nauczania, jakich nauczyli się na kursach. W codziennej praktyce szkolnej naszego zespołu można natknąć się na lekcje z użyciem aplikacji edukacyjnych takich jak Quizlet, LearningApps, Kahoot czy Tynker. Zastosowanie tych aplikacji i nowych, ciekawych metod nauczania obserwowaliśmy w czasie lekcji koleżeńskich – mówią nam pani Edyta Kłeczek i Danuta Tracz.
Jak dodaje Jolanta Wacław, nauczycielka języka angielskiego, uczestniczka kursu metodycznego w Londynie, udział w projekcie „Kadra z Klasą" był dla niej szansą na poszerzenie własnych horyzontów poprzez zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń w międzynarodowym środowisku, a także doświadczenie brytyjskiej kultury i stylu życia. Jak zapewnia projekt POWER SE to inspirująca przygoda, która motywuje do dalszego rozwoju i podnoszenia kompetencji zawodowych.
https://www.wadowice24.pl/magazyn/9075-dzieki-tym-kursom-uczniowie-maja-ich-lepiej-sluchac-dlaczego.html#sigProGalleria548e3d511c
Dyskusja: