Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej odbudowuje zabytkowy dwór z Dąbrówki. 16 lat temu zabytek rozebrano przy okazji przygotowania terenów pod budowę zapory w Świnnej Porębie. O jego restaurację od lat zabiegała gmina Stryszów.
Zabytek jest odtwarzany w pierwotnym kształcie na tak zwanym Grodzisku w Dąbrówce, w sąsiedztwie powstającego sztucznego jeziora. Rekonstrukcja dworu o powierzchni 500 metrów kwadratowych kosztuje dwa mln złotych.
Rekonstrukcję drewniane były najpierw odtwarzane w Małem Cichem na Podhalu, a następnie w częściach przetransportowano je na miejsce odbudowy i złożono. Budynek jest już prawie gotowy w stanie surowym zamkniętym. Wraz z fundamentami ma wysokość 13 metrów. Wykonawcą prac jest Tatrzańska Firma Budowlana Murzasichle. Nam udało się wejść do środka pałacu i wykonać zdjęcia, jak wygląda budowla w chwili obecnej.
Jak zapowiada wójt Stryszowa Jan Wacławski, potrzebne jest jeszcze prawie drugie tyle, by dwór wyposażyć. Gmina zamierza urządzić tutaj muzeum, w którym mają być prezentowanie m.in. znaleziska archeologiczne z zalewanych terenów. Wójt zapowiada, że jeśli RZGW odda położone opodal dworu działki skarbu państwa, to zbuduje tu też amfiteatr.
Tak wyglądał dwór w Dąbrówce kilka lat temu
Przypomnijmy. Dwór wybudowała w XVII wieku rodzina Strzałów herbu Kotwicz. Ostatnią właścicielką do 1945 roku była Rozalia Łubieńska herbu Pomian. Potem dwór znacjonalizowano i były tu mieszkania komunalne.
Został rozebrany w 1997 r. Materiał złożono w magazynach RZGW. Niestety większość oryginalnego drewna zjadły korniki, zachowało się około 40 proc. dawnej konstrukcji drewnianej.
{gallery}GaleriaDwor{/gallery}
Dyskusja: